Peygamber Efendimizin Diş Temizliğine Verdiği Önem

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) de Rabbimizin ilhamı ile diş bakımına çok önem verirdi. Bunun için lifleri uygun olan bir ağacın dallarını misvak diş fırçası gibi kullanmayı tarihte ilk uygulayan kişi olmuştur.

  Sahabeler, Sevgili Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'ı anlatırken onun dişlerinin inci gibi parladığını, tertemiz, bembeyaz vede ışıl ışıl olduğunu aktarmaktadırlar.

  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) İslamiyet öncesi temizlik konusunda hiçbir bilgisi olmayan bir topluma bu konuda örnek olarak ve Allah (c.c) ilhamı olan bilgilerini aktararak onları en uygun şekilde eğitmiştir

  Câbir anlatır: "Peygamber salla'llahü 'aleyhi ve sellem buyurdu ki:
  "Hilâl eylemek dişleri arıtır, pâk eyler, diplerini sağlamlaştırır ve ağız kokusunu güzel eyler." (Önder Çağıran, Tıbbi Nebevi,1. Baskı, Boğaziçi Yayınları, İstanbul 1996)

  Hadis-i şerifte belirtilen bir ayrıntı da dişlerin nasıl fırçalanacağıdır. Hilallemek diye tarif edilen yöntem dişlerin yarım ay şeklinde, dairesel olarak fırçalanmasıdır.

  Aişe (r.anh) şöyle demiştir: "Peygamber SAV evine girdiği zaman ilk yaptığı iş, misvak ile dişlerini temizlemek olurdu"

  Ebu Musa şöyle dedi "Ben Peygamber'in huzuruna girdim, misvağın bir ucu dilinin üzerinde bulunuyordu."


  Bilindiği gibi dişleri her yemekten sonra fırçalamak gerekmektedir. Gün içinde en azından iki veya üç kez fırçalamak idealdir. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) de dişleri sık fırçalamayı tavsiye etmiştir.