Peygamber Efendimizin Çocukluğu

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  HZ.Muhammed'in (s.a.v.)' in çocukluk hayatı

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ,(20 Nisan 571) tarihinde Mekke kentinde doğdu. O doğmadan iki ay evvel babası Abdullah vefat etti .Babasız olarak dünyaya gelen Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ı annesi büyüttü. Dedesi Abdülmuttalip onun doğumuna çok sevindi.

  Kurbanlar kestirip ziyafetler verildi. Torununa Muhammed adını verdi. Muhammed; övülen,beğenilen herkesin sevgi ayrıca saygısını kazanan kimse manasına gelir. Mekke'ni havası sıcak ve de ağır olduğu için küçük çocuklara uygun değildi. Bu nedenle yeni doğan çocuklar yaylalarda yaşayan sütannelere verilirdi. Amine de bu geleneğe uyarak Muhammed'i Halime adındaki bir sütanneye verdi. Halime dört yaşına dek Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam baktı.


  Onu çok sevdi ve kendi çocuklarından ayırmadı. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam dört yaşına geldiğinde ,sütannesi onu Mekke'ye geri getirdi ve annesine teslim etti. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam altı yaşında annesi ile birlikte Medine'ye gitti. Burada Hz.Muhammed ve annesi akrabalarını ve babasının mezarını ziyaret ettiler.

  Medine'de bir süre kaldılar. Mekke'ye dönmek için yola çıktıklarında annesi hastalandı. Ebva denilen yerde vefat etti.Dadısı Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ı Mekke'ye getirip dedesi Abdülmuttalip'e teslim etti. Annesinin vefâtıyla Efendimiz hem yetim, hemde öksüz kalmıştı. Dedesi onu çok sevdi. Yanından hiç ayırmadı. Yanlız Abdülmuttalip iyice yaşlanmıştı. Peygamberimiz 8 yaşına geldiğinde dedesini de kaybetti. Dedesinin ölümünden sonra onu amcası Ebu Talip korudu ve bakımını üstlendi.