Peygamber efendimizin çocukları ve torunları

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Peygamber efendimizin çocukları ve torunları
  Peygamber-efendimizin-çocukları-torunları.

  Peygamber efendimizin çocukları


  Peygamber Efendimizin ilk hanımı Hz. Hatice’den Kasım, Zeynep, Rukıyye, Ümmü Külsûm, Fatıma ve Abdullah adlı çocukları dünyaya geldi. Kaynaklarda Hz. Peygamber’in Tayyib ve Tahir adında iki oğlundan daha bahsedilmekte, bunların Abdullah’ın lakabı olduğu da kaydedilmektedir.
  Peygamber Efendimizin erkek çocukları küçük yaşta vefat ettiler. Kızları ise büyümüş, evlilikler yapmış ve Medine’ye hicret etmişlerdir. Hz. Peygamber’in en küçük kızı Fatıma dışındaki çocukları kendisinden önce, Hz. Fatıma ise babasından altı ay sonra vefat etmiştir. En büyük kızları Zeynep, teyzesi Hâle bint Huveylid’in oğlu Ebü’l-Âs b. Rebî‘ ile evlendi. Bu evlilikten Ali ve Ümâme isimli çocukları dünyaya geldi. Ali küçük yaşta öldü. Ümâme ise teyzesi Hz. Fatıma’nın vefatından sonra Hz. Ali ile evlendi.


  Peygamber Efendimiz’in diğer kızı Rukıyye Hz. Osman ile evlendi ve bu evlilikten Abdullah isimli çocukları doğdu. Abdullah küçük yaşta vefat etti. Ümmü Külsûm ise ablası Rukıyye’nin vefatından sonra Hz. Osman ile evlendi. Bu evlilikten çocukları olmadı.

  Hz. Fatıma, Peygamber Efendimiz’in amcasının oğlu Hz. Ali ile evlendi. Bu evlilikten Hasan, Hüseyin, Muhassin, Zeynep ve Ümmü Külsûm dünyaya geldi. Bunlardan Muhassin küçük yaşta öldü. Zeynep, amcası Cafer b. Ebû Tâlib’in oğlu Abdullah ile evlendi. Bu evlilikten Ali, Avn, Muhammed, Abbas ve Ümmü Külsûm adlı çocukları doğdu. Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın diğer kızları Ümmü Külsûm Hz. Ömer ile evlendi; bu evlilikten Zeyd ve Rukıyye adlarında iki çocukları oldu. Hz. Ömer’in vefatından sonra Ümmü Külsûm, amcası Cafer b. Ebu Talib’in oğlu Avn ile evlendi. Avn’ın ölümünden sonra kardeşi Muhammed ile, onun ölümü üzerine de kardeşi Abdullah ile evlendi. Bu evliliklerinden çocuğu olmadı.


  Hz. Peygamber’in soyu çok sevdiği torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile devam etmiştir. Birçok evlilik yapan Hz. Hasan’ın çok sayıda çocuğu dünyaya gelmiş, bunlardan Hasan el-Müsennâ ve Zeyd adlı oğulları vasıtasıyla soyu devam etmiştir. Hz. Hüseyin’in soyu Kerbela faciasından sağ kurtulabilen Ali Zeynelâbidîn ile devam etmiştir. Hz. Hüseyin’in kendisiyle birlikte Kerbela’da şehid olan Ali el-Ekber, Ca‘fer, Abdullah, Fatıma ve Sekîne adlı çocukları da vardı.Hz. Peygamber’in kızı Fatıma’nın Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin vasıtasıyla devam eden soyundan gelenlere “seyyid” ve “şerîf” unvanları verilmiş ve tarih boyunca müslümanlar arasında büyük saygı görmüşlerdir.

  Hz. Peygamber’in Bizans’ın Mısır valisi Mukavkıs’ın kendisine hediye ettiği Hz. Mariye’den İbrahim isimli çocuğu dünyaya gelmiş, ancak bir buçuk yaşında vefat etmiştir. Hz. Peygamber’in Hz. Hatice ve Hz. Mariye dışındaki hanımlarından çocukları olmamıştır.