Peygamber Efendimizin Çoçukları İsimleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  1.Kasim
  Peygamberimiz(s.a.v) 3 erkek çocukların’dan1.sidir. Bunun için, Peygamberimiz(s.a.v) Ebu'I Kasım denildi. Nubuvvetden önce Mekke'de dünyaya geldi. Annesi, Hadicet-ul-Kubra'dır. 17 aylık iken vefat etti.

  2.Zeyneb
  Peygamberimiz(s.a.v) 4 Kızından 1.sidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya geldi. Hicretin 8. yılında, 31 yaşında vefat etti. Oğlu Ali, Mekke'nin fethinde peygamberimiz(s.a.v) devesinin arkasında idi. Zeynebin kızı Umame'yi Hazreti-i Ali kendine nikah eyledi.

  3.Rukayye
  Peygamberimiz(s.a.v) 2. Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya geldi. Çok güzel idi. Ebu Leheb'in oğlu Utbe'ye nikah edildi. 22 yaşında iken, Bedr gazasından önce hastalandı. Hazreti Osman'a bedr gelmeyip zevcesine hizmet etmesi emrolundu. Bedr zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün defn olundu.

  4.Ümmu Gülsüm
  Peygamberimiz(s.a.v) 3. Kızıdır. Ümmü Gülsüm de Hazreti-Osman'a nikahlandı. Hicretin dokuzunda vefat etti. Namazını Resulullah kıldırdı ve defn olunurken kabri yanında durup, mubarek gözlerinden yaş döktü.

  5.Fatima
  Peygamberimiz(s.a.v) 4. ve son Kızı'dır. Hz.Alinin zevcesi ve Hz.Ömer'in kayın validesidir. Nikah yapılırken 15 yaşında idi. Hz.Ali 21 yaşında idi. Hicreten 13 yıl önce, Mekke'de doğdu, 24 yaşında vefat etti. Hassan, Hüseyin ve Muhsin adında 3 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı oldu. Resulullahın soyu Fatima'dan türedi. Zeyneb, Abdullah Bin Cafer Tayyar ile nikahlanıp, Ali ve Ümmü Gülsüm isimli çocukları oldu.

  6.Abdullah
  Peygamberimiz(s.a.v)Hz. Hadice'nin son çocuğudur. Nubuvvetden sonra doğup memede iken vefat etti. Tayyib ve Tahir'de denilir. Abdullah vefat edince As Bin Vail "Muhammed ebter oldu" yani soyu kesildi dedi. Allah’ın kevser suresi ile As kafirine cevap verdi.

  7.İbrahim
  Peygamberimiz(s.a.v)Erkek çocukların’dan 3. ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye gönderdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin sekiz yılı tevellud edip, 1,5 yaşında iken vefat etti.