Peygamber efendimizin çektiği zorluklar

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Peygamber efendimizin çektiği zorluklar

  Peygamberimiz [s.a.v]'in zorluklar karşısındaki güzel sabrı Peygamberimiz [s.a.v]'in zorluklar karşısındaki güzel sabrı.
  Hz Muhammed [sav], peygamberliği boyunca daha önce de belirtildiği gibi, türlü türlü zorluklarla karşılaşmıştır. Kavminden inkar edenler ve müşrikler ona karşı son derece incitici sözler söylemişler, hatta büyücü yada delidir demişler, bazıları da Peygamberimiz [sav]'i öldürmek dahi istemiş ve bunun için planlar kurmuşlardır.
  Buna rağmen, Peygamberimiz [sav] her kültürden ve karakterden insanı eğitmeye, onlara Kuran'ı, dolayısıyla güzel ahlakı, güzel tavrı öğretmeye çalışmıştır..
  Kuran ayetlerinde bildirildiği gibi, bazı kişiler en temel görgü kurallarından dahi habersiz olduğu için Peygamberimiz [sav] gibi ince düşünceli, üstün ahlaklı bir insana sıkıntı verebileceklerini düşünmemişlerdir.. Peygamberimiz [sav] ise tüm bunlara karşı büyük bir sabır göstermiştir.
  Her durumda ALLAH'a yönelerek ALLAH'ın yardımını istemiş ve müminlere de sabrı ve tevekkülü tavsiye etmiştir.
  ALLAH, Kuran'da Peygamber Efendimize birçok ayeti ile, inkar edenlerin söylediklerine karşı sabırlı olmasını şöyle tavsiye etmektedir:

  Öyleyse sen, onların dediklerine karşılık sabret ve RABİNİ güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hamd ile tesbih et Kaf Suresi, 39

  Onların sözleri seni üzmesin Şüphesiz "izzet ve gücün" tümü ALLAH'ındır O, işitendir, bilendir. Yunus Suresi, 65

  Andolsun, onların söylemekte olduklarına karşı senin göğsünün daraldığını biliyoruz. Hicr Suresi, 97

  Şimdi onların: (Ona bir hazine indirilmeli vede onunla birlikte bir melek gelmeli değil miydi?) demeleri dolayısıyla göğsün daralıp sana vahyolunanlardan bir kısmını terk mi edeceksin? Sen yalnızca bir uyarıcısın ALLAH herşeye vekildir. Hud Suresi, 12
  Peygamberimiz [sav]'in nelere sabır göstererek üstün bir ahlak sergilediğini düşünen müminlerin karşılaştıkları olaylarda kendilerine onu örnek almaları gerekir. Nefislerine ters düşen en küçük bir olayda ümitsizliğe kapılanlar, en küçük bir itirazda tahammülsüzlük gösterenler, ALLAH'ın dinini anlatmaktan vazgeçenler veya yaptıkları ticarette başarısız olunca mutsuz olanlar, bu tavırlarının ALLAH'ın Kitabı'na ve Peygamberimiz [sav]'in sünnetine uygun olmadığını bilmelidirler. İman edenler, her olayda sabır gösterip, ALLAH'ı vekil tutup O'na hamd ederek, Peygamberimiz [sav] gibi üstün bir ahlak göstermeli ve RABBİMİZİN rızasını, rahmetini ve cennetini ummalıdırlar...