Peygamber Efendimizin Çektiği Sıkıntılar

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, peygamberliği boyunca daha önce de belirtildiği gibi, türlü türlü sıkıntılarla karşılaşmıştır. Kavminden inkar edenler vede müşrikler ona karşı son derece incitici sözler söylemişler, hatta büyücü yada delidir demişler, bazıları da Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ı öldürmek dahi istemiş ve bunun için planlar kurmuşlardır.

  Buna rağmen, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam her kültürden ve karakterden insanı eğitmeye, onlara Kur'an-ı Kerim'i dolayısıyla güzel ahlakı, güzel tavrı öğretmeye çalışmıştır..
  Kur'an ayetlerinde bildirildiği gibi, bazı kişiler en temel görgü kurallarından dahi habersiz olduğu için Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam gibi ince düşünceli, üstün ahlaklı bir insana sıkıntı verebileceklerini düşünmemişlerdir.. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam ise tüm bunlara karşı büyük bir sabır göstermiştir. Her durumda Yüce ALLAH'a yönelerek Yüce ALLAH'ın yardımını istemiş ve müminlere de sabrı ve tevekkülü tavsiye etmiştir.Yüce ALLAH, Kur'an'da Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam birçok ayeti ile, inkar edenlerin söylediklerine karşı sabırlı olmasını şöyle tavsiye etmektedir:

  Öyleyse sen, onların dediklerine karşılık sabret ve RABİNİ güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hamd ile tesbih et (Kaf Suresi, 39)

  Onların sözleri seni üzmesin Şüphesiz "izzet ve gücün" tümü ALLAH'ındır O, işitendir, bilendir. (Yunus Suresi, 65)

  Andolsun, onların söylemekte olduklarına karşı senin göğsünün daraldığını biliyoruz. (Hicr Suresi, 97)

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın nelere sabır göstererek üstün bir ahlak sergilediğini düşünen müminlerin karşılaştıkları olaylarda kendilerine onu örnek almaları gerekir. Nefislerine ters düşen en küçük bir olayda ümitsizliğe kapılanlar, en küçük bir itirazda tahammülsüzlük gösterenler, Yüce ALLAH'ın dinini anlatmaktan vazgeçenler veya yaptıkları ticarette başarısız olunca mutsuz olanlar, bu tavırlarının ALLAH'ın Kitabı'na ve Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'in sünnetine uygun olmadığını bilmelidirler. İman edenler, her olayda sabır gösterip, ALLAH'ı vekil tutup O'na hamd ederek, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam gibi üstün bir ahlak göstermeli ve RABBİMİZİN rızasını, rahmetini ve cennetini ummalıdırlar...