Peygamber Efendimizin Canlılara Gösterdiği Merhamet

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Peygamber Efendimizin Canlılara Gösterdiği Merhamet

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam alemlere yani canlı cansız yaratılmış olan her mahluka rahmet olarak gönderilmiz son nebi ve peygamberdir. "Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik."(Enbiya:107) Sahabesine doğaya yeşil alanlara ve hayvanlara karşı saygılı olmalarını telkin eden Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam örnek ve ibret olması açısından şu kıssayı anlatmıştır.

  Hz. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: " Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam buyurdular ki: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpük de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, ayakkabısını su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam yanındakilerden bazıları:

  "Ey Allah'ın Resulü. Yani bize hayvanlar için de ücret mi var?" dediler.Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam , "Evet. Her (canlı) için bir ücret vardır" buyurdu." (Buhari)