Peygamber Efendimizin Ayı İkiye Bölmesi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Eylül tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'in hayatında çok büyük mucizeler vardır. Mucizelerinin en büyüğü Kur’an-ı kerimdir. Ayrıca kuşkusuz Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'in üstün ahlakı, tavırları, sünneti ayrıca onun insanlara bir hidayet rehberi olarak tebliğ ettiği Kuran-ı Kerim ayetlerinin, medeniyetten uzak bedevileri en yüksek medeniyet seviyesine ulaştırması da Allah'ın mucizelerindendir. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem İslam ahlakını en hikmetli şekilde tebliğ ederek, çocuklarını diri diri toprağa gömen bir kavmin, Yüce Allah'ın izniyle, herkese karşı merhametli ve şefkatli insanlar haline dönüşmesine; elleriyle yaptıkları putlara ibadet eden bir topluluğun tevhid inancına kavuşmasına vesile olmuştur.

  Kutlu Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'in Kuran ayetlerinde ve hadislerinde haber verilen birçok mucizeleri vardır. Bu harikulade olaylardan biri de Ay'ın yarılmasıdır. Yüce Allah, bu olağanüstü olayı Kuran-ı Kerimde bildirmiş, bu büyük mucizeyle ilgili pek çok hadis günümüze ulaşmıştır. Kamer Suresinde şöyle bildirilir:

  Bu mucize âyet-i kerimenin meali şöyle:
  Ayet-i kerimde geçen inşikâk-ı kamer terimi inşikâk ve kamer kelimelerinden meydana gelen bir tamlamadır. İnşikâkın türediği Arapçada ki kök fiilinin kelime manası yarmak, dişin eti; bitkinin, toprağı yarıp çıkması gibi anlamlara gelmektedir. İnşikâksa yarılmak, parçalanmak, bölünmek anlamlarına gelir. Siret Ansiklopedisi'nde Ay'ın yarılması mucizesiyle ilgili bütün hadislerin toplamından çıkarılan bir özet şu şekilde aktarılmaktadır:

  Medine'ye hicretin 5 yıl evvelinde, Kameri ayın 14. gününde bir akşam vaktiydi. Ve tam o vakitte yeni doğan ay birden bire ikiye bölündü. Yarısı bir dağın, diğer yarısı başka dağın üzerinde göründü. Bu bir saniyelik bir hadiseydi. Sonra ayın iki parçası birleşiverdi. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) o esnada Mina'da bulunuyordu. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem orada hazır bulunanlara hitap ederek, bakın ve şahit olun! dedi. Kafirler, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem'in kendilerini büyülediğini ileri sürdüler, bu sebepten gözlerinin iyi görmediğini söylediler. Orada bulunan diğer kimseler, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem bize sihir yaptı dediler. İman etmediler. Ama burada olmayanları değil. Az bekleyin, bu tarafa gelmekte olanlara soralım. Kim bilir onlar bu hadiseyi görmüşler midir? Dışarıdan gelenler bu olaya tanık olduklarını kabul ettiler.