Soru Peygamber Efendimizin Ayak izi Nasıl Oluştu

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Muhammed'in Ayak izi Nasıl Oluştu

  Resulullah (s.a.v.) Efendimizin ayak izinin İslam literatüründeki ismi Nakş-ı Kadem-i Şeriftir. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ayak izinin oluşumu şöyle tarif edilmektedir:
  [ Resulullah Efendimiz (s.a.v.)’in bir mucizesi de yumuşak maddelere örneğin kuma bastığı zaman ayak izlerinin belli olmaması ancak, taşa ve sert maddelere bastığında izlerin çıkması idi. Mübarek ayağının bastığı ayrıca iz bıraktığı bazı taş vede mermerler bir yadigar olarak asırlarca saklanmış bizzat elden ele emanet edilerek bereketlenilmiştir. Bilhassa Müslüman devlet adamları, padişahlar bu değerli yadigarları kayda değer yerlerde özel muhafaza altına alarak, saklayıp, ziyaret etmişler ve de ettirmişlerdir.]

  Türkiyede bulunan ayak izi ise, İstanbul, Topkapı Sarayında Mukaddes Emanetler Dairesinde korunmaktadır. Resulullah (s.a.v.) Efendimizin, Miraca çıkarken bastığı kayanın üzerine çıkan mübarek ayak izidir ayrıca Hırka-i Saadet odasında bir dolap içinde muhafaza edilmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) Miraca çıkarken bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Kubbet-üs-Sahra adıyla bilinen bina imal edilmiştir.