Soru Peygamber Efendimizin Atının Adı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Muhammedin Atının Adı

  Düldül
  , Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam), Mukavkıs tarafından hediye edilen katırdır.

  Mısır Hükümdarı Mukavkıs'in, hicretin altıncı yılında (627) Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'e gönderdiği kıymetli hediyeler arasında bulunan katıra hızlı yürüyüşü ve çevikliği dolayısıyla "kirpi" anlamına gelen "düldül" adı verilmiştir. Bu boz renkli katırın erkek veya dişi oluşu hususunda kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Konuyla ilgili Türkçe literatürün hemen hepsinde beyaz renkli dişi katır ifadesi kullanılmışsa da Arapça kaynaklardaki rivayetlerde onun erkek olduğu belirtilmiştir. (bk. Âmirî, Behçet, Kahire, 1331, 2/165; Halebî, İnsanü’l-uyun, Kahire, 1384, 3/431)

  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam), hem savaşlarda hem de diğer zamanlarda bindiği düldülün idaresini, ileride Mısır valiliği de yapacak olan Ukbe b. Âmir el-Cühenî'ye vermişti. Daha sonra Hz. Ali (ra)'e bağışladığı düldül, ondan oğulları Hasan ve Hüseyin'e, ardından da diğer oğlu Muhammed b. Hanefıyye'ye intikal etmiştir. Hz. Ali (ra)'in Hâricîler'le çarpışırken düldüle bindiği yolundaki rivayetlere hem Şiî hem de Sünnî kaynaklarında yer verilmiştir.


  Bununla birlikte çeşitli vesilelerle Ferve b. Amr el-Cüzâmî, Eyle Hükümdarı İbnü'l-Almâ, Dûmetülcendel hâkimi ile Habeşistan Necâşîsi Ashame tarafından da Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) 'e katır hediye edilmiştir.

  Diğer atları;

  Essekb

  Murteciz

  Lizaz

  Lehif

  Zarib

  Verd

  Eddars

  Mulavih

  Sebha

  Bahr

  Fidde

  Eyliyye