Peygamber Efendimizin Annesinin Hayatı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Peygamber Efendimizin Annesinin Hayatı Kısa

  Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v) Annesinin. Babası Vehb b. Abdimenaf, annesi de Berra binti Abduluzza'dır. Ne zaman doğduğu bilinmeyen Amine'nin 577 yılında Vefat etiği tahmin edilmektedir.
  Kureyş kabilesi içinde ileri gelen bir kola mensup olan Amine binti Vehb, güzel konuşan ve zekAsıyla tanınan bir kadındı. Haşimoğulları reisi olan Abdulmuttalib, Amine'yi oğlu Abdullah'a istedi ve onunla evlendirildi. Amine ile Abdullah'ın bu güzel evliliğinden Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v) dünyaya geldi. Abdullah, Amine hamile iken Suriye'ye yaptığı bir seferi sırasında Yesrib Medine'de vefat etti. Böylelikle Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v)’ındünyaya yetim olarak geldi. Amine hamilelik ve doğum sırasında hiç bir ağrı ve sızı çekmediğini anlatmıştır. Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v)’ın kendi doğumu hakkında şöyle buyurmuştur: Ben atam İbrahim'in duası, İsa'nın müjdesi ve annemin gördüğü rüyayım. Annem rüyasında içinden çıkan bir aydınlığın Şam memleketi saraylarını aydınlattığını belirtmişti. Peygamber anneleri hep böyle rüyalar görürler.

  Amine daha sonra, Peygamberimiz altı yaşlarında iken, onu alıp dayılarının yanına Yesrib'e gitti ve eşi Abdullah'ın kabrini ziyaret etti. Bu ziyaretin’de, Abdullah'tan kalan tek miras, cariyeleri Ümmü Eymen de katıldı. Dayıları olan Neccaroğulları ile oğlunu tanıştırdıktan sonra Yesrib (Medine)'den ayrılan Amine, Ebva denilen yere geldiğinde hastalanmış ve orada hayatını kaybetmişti. O sıralarda altı yaşında olan, Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v)’ annesinin defninden sonra Ümmü Eymen ile birlikte Mekke'ye dönüp dedesi Abdulmuttalib'in yanında kalmıştı.