Peygamber Efendimizin Alemlere Rahmet Oluşu

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Peygamberimizin Alemlere Rahmet Oluşu

  Kur’an-ı Kerim, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini ifade eder. (Enbiya Sûresi, 21/107)

  Yağmur nasıl bir rahmettir , yeryüzünün hayat bulmasına sebep olur, öyle de, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) dahi insanlığın manen hayat bulmasına sebep olmuştur vede olmaya devam etmektedir.
  Onun getirdiği din ile insanlığın mühim bir kısmı puta tapmaktan, vahşetten, bedevilikten kurtulmuştur.

  Onun engin şefkatini, sınırsız merhametini gösteren bir kaç olaya bakalım. Örneğin:
  - Tufeyl bin Amr, ' Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)a gelir, kabilesinin İslama girmeyi reddettiğini söyler ve onlar için beddua talebinde bulunur. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) ellerini kaldırır ve söyle dua eder:

  "Allah’ım, onlara hidayet ver, onları imana getir."

  - Benzeri bir durum Sakif kabilesi için söz konusu olur. Yapılan savaşta Sakif okçuları Müslümanlara hayli zarar vermiştir. Sahabeden bir kısmı, "Ya Resulullah Sakif kabilesinin okları bizi yaktı, onlara beddua et!" deyince, Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) şu duayı yapar:

  ‘’Allah’ım, Sakife hidayet ver!’’

  - Hımar isimli birisi müzmin sarhoştur. Kendisi bu yüzden bir kaç defa cezalandırılmıştır. Yine bir ceza uygulanacağı sırada, oradakilerden birisi ona lanet okur. Hz. Muhammed (s.a.v) hemen müdahale eder ve şöyle der:

  "Öyle demeyin. Ona lanet yerine ‘Allah’ım ona merhamet et, kusurlarını affet’ deyin. Vallahi, onun hakkında benim bildiğim şudur: O, Allah ve Resulünü seviyor.’’

  Onu öldürmek isteyenler bile onun engin merhametinden nasiplerini almışlar, onunla hayat bulmuşlardır. :

  Bir sefer dönüşü Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) bir ağacın altında istirahat ederken bir bedevi müşrik elinde kılıçla gelir. Tam vuracağı sırada Peygamber (s.a.v) gözlerini açar. Müşrik, "Seni benim elimden kim kurtaracak?" der. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) sakin bir şekilde "Allah!" diye cevap verir. Müşrik o sırada gayptan bir darbe yemiş gibi sendeler ve kılıç elinden düşer. Peygamber (asv) kılıcı eline alır "Şimdi seni kim kurtaracak?" diye sorar. Müşrik, "Hiç kimse." der. Peygamber, "Haydi, gidebilirsin, seni affettim!.." deyince bu zat Müslüman olur.

  Onun " Rahmet peygamberi" oluşundan hayvanlar bile pay almışlardır. Mesela:

  * Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve bazı arkadaşları bir sefer esnasında yol alırlarken ağaç altında uyuyan bir ceylana rastlarlar. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) arkadaşlarına "Aman rahatsız etmeyin!" der, sessizce yollarına devam ederler.

  * Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), kedi yüzünden bir kadının ilahi cezaya uğradığını bildirir. Bu kadın kediyi hapsetmiş, kendisi bir şey vermediği gibi, rızkını aramasına da engel olmuştur. Kedi sonunda ölür. Kadın, bu yüzden azap görecektir.

  * Bir başkası ise, köpeğe yaptığı iyilik yüzünden cennete girecektir.

  * Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in bildirdiğine göre, çölde yol alan birisi iyice susamıştır. Sonunda bir kuyuya rast gelir. Aşağıya inip kanasıya su içer.
  Kuyudan çıktığında, susuzluktan dili sarkmış, neredeyse ölmek üzere olan bir köpek görür. Onun haline acır, tekrar kuyuya iner, ayakkabısıyla köpeğe su çıkarır, içirir. Bu fiiliyle Cenab-ı Hakk'ın rızasını kazanır.