Peygamber Efendimizin Ailesi İsraftan Kaçınırdı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimizin Ailesi İsraftan Kaçınırdı
  Peygamberimizin ailesinde israftan kaçınılırdı. İsraf, bir insanın, malını cömertlik sınırlarını savurmak, aşırı bir şekilde harcaması demektir.

  Yüce Allah, cimriliği yasakladığı gibi israfı da yasaklamış ve şöyle buyurmuştur:
  “Elini boynuna bağlı kılma "cimri olma" ve büsbütün de onu açıp israf etme ki, sonra kınanmış olursun vede eli boş açıkta kalırsın” (İsra 26-29)

  “Yeyiniz, içiniz, fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah (c.c) israf edenleri sevmez” (Araf 31)

  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'in ileri yaşında Müslümanlar bolluk ve refaha kavuşmuşlardı. Arabistan yarımadası Müslümanların hakimiyetinde ve Peygamberimizin kontrolü altındaydı.

  Bununla birlikte Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) ve ailesi hiçbir zaman kendileri için saraylar kurdurmamış, özel yemekler yememiş, özel kıyafetler içinde yaşamamışlardır. Sıradan bir insan hangi şartlarda yaşıyorsa Efendimiz (Aleyhi salatu vesselam) ve ailesi de aynı durumda yaşamıştır.

  Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) ve ailesinin sade bir yaşam sürmesinin nedeni, gerçek değerli olan şeyin inançlar ve güzel davranışlar olduğuna inanmaları, kullanılan eşyanın yaşamımızı kolaylaştıran birer araç olduğunu düşünmeleridir.

  Peygamberimiz insanlara giydikleri elbiselere, içinde oturdukları eve, bindikleri araçlara ve yediklere yemeklere göre değer vermez, inançlarına ve yaptıkları güzel davranışlara göre değer verirdi. Allah katında da değerli olan insanların inançları ve salih amelleridir.

  Yığınla mal tüketip-yok ettim" diyor. Kendisini hiç kimsenin görmediğini mi sanıyor?" (Beled Suresi, 6-7)

  Bu ayette bildirildiği şekilde bir gaflet içinde olan kişilerin göz ardı ettikleri bir gerçek bulunmaktadır: Yüce Allah dünya hayatında insana, kendi bedeninden soluduğu havaya, yediği yemekten kullandığı teknik aletlere kadar sonsuz nimetler nasip etmiştir.
  Gökte ve yerde bulunanları onun emrine vermiş, görünür ve görünmez nimet ve rızıklarını onun kullanımına vermiştir. İnsana düşen bu nimetleri Allah rızası için ölçülü bir biçimde kullanmak ve israftan kaçınmaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019