Peygamber Efendimizden Evlilik Hadisleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Peygamberimizin Evlilik Hadisi Şerifler

  Peygamber efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu,
  Allah’a şükreden kalbiniz, zikreden diliniz ve size ahret işlerinde yardımcı olacak imanlı saliha bir zevceniz (eşiniz) olsun…(İbni Mace- Nikah 5)

  Evlenirken çocuklarınıza iyi anneler seçin, denginizle evlenin, denginizden kız alın.( İbni Mace-Nikah 46)

  Zeyd b. Harise ile Zeyneb binti Cahş’ı, Mikdad b. Evsed ile Duba binti Zubeyr b. Abdulmuttalib’i evlendirdim ki, insanlar en üstün şerefin islamda olduğunu bilsinler.(Darukunti – Mehir 202)

  Ve yine Sahabe-i Güzin efendilerimizden
  Zenginliği evlilikte arayın buyurmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir husus buradaki zenginlikten kasıt yalnızca maddi değil hem maddi hem manevi zenginliktir. ( İbni Mes’ud (r.a.)

  İmam Gazali İhya’sında bu noktaya kadar işlediğimiz hadis-i şerifler babında, evliliği beş ana maddede incelemektedir.

  A’raf suresi 189. ayeti tefsirinde İmam Gazali; Her çalışanın bir hırsı var. Her hırsın da bir duraklaması vardır. Herkim bu duraklamayı sünnetime uygun yaparsa doğru yolu bulmuş olur. hadisi şerifine dikkat çekmektedir. (Ahmed b. Hanbel- Müsned)

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu mevzu hakkında;
  Ahlakını ve dinini (islama bağlılığını) beğendiğiniz biri size talib olarak geldiği zaman, onu (onları) evlendiriniz. Eğer bunu yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fitne ve bozgunculuk çıkar. buyurmaktadır.. Buradan anladığım kadarıyla bir çığır açılmış olunur ve bu çığırı işleyenler de açan gibidir.

  Bir hadisi şerifte Efendimiz (s.a.v.), evliliğine engel olunan, evliliği güçleştirilen ve bu nedenle evlenemeyen gençler, şehvetleri imanlarını kuşatır da eğerki herhangi bir mekanda herhangi bir şekilde zinaya karışırlarsa, bu girdikleri haramdan, bu işi güçleştirenler de aynen bu günahı işlemiş olacağını anlatmaktadır. (Ebu Davud- Buhari- Sünen-i Tirmizi)

  Allah’a ortak koşan kadınlarla, onlar inanıncaya kadar evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse dahi, inanan bir cariye, ortak koşan hür bir kadından kesinlikle daha hayırlıdır... buyurmaktadır.

  Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.);
  Dünya bir met’a’dan (matah’tan) ibarettir. Dünya met’a’sının en hayırlısı, Saliha bir zevcedir, buyurmaktadır.(Müslim – Rada 17)

  Peygamber efendimiz (s.a.v.), Saliha bir kadının özellik ve vasıflarından bir kaçını şöyle sıralamktadır;

  Mü’min bir erkek, Allah (c.c.) korkusundan sonra, Saliha bir kadından gördüğü hayır kadar başka hiçbirşeyden görmemiştir. Onun yüzüne baktığı zaman huzur bulur. Onun adına hakkında yemin etse, yeminini boşa çıkarmaz. Uzak bir yere gidecek olsa, hem kendini hem efendisini hem de efendisinin malını korur., buyurmaktadır. (İbni Mace- Nikah 5)

  Pegamber Efendimiz (s.a.v.) buyurur ki;
  Kadınlar şu dört özelliklerinden dolayı nikah edilir. Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanıyla nikahlan ki, tuttuğun altın olsun.,(İbni Mace- Nikah 6)