Peygamber Efendimiz (s.a.v)in diğer Peygamberlerden farkı nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 23 Haziran 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hz. Muhammed (s.a.v)in diğer Peygamberlerden farkı nedir?

  Allahu Teala insanları diğer canlılardan farklı yaratmıştır. Onlara üstün bir akıl ve anlama yeteneği vermiştir. Ancak insan aklının da bir sınırı vardır. Bizler Rabbimizin olduğuna inanıyoruz. Tevhid ediyoruz, ancak dinimizin inceliklerini, onları nasıl uygulamaya koyacağımızi,nerede neyi nasıl yapacağımizi bilmiyoruz.

  Bunun için Rabbimiz bizlere;
  Ahiret hayatını,burada kimlerin iyilik ve kötülük ile ayrılacağını,kimlerin ceza alacağını,hem dünyada hemde ahirette mutluluğu nasıl sağlayacağımızı, bilmemiz için dinimizin inceliklerini ve bizlere olan emirleri anlamamız için, Rabbimizin belirttiği ibadetleri layığıyla yerine getirmek için bizlere Peygamberler göndermiştir.

  Yani Peygamberlerin görevi, Dinimizi insanlara tanıtmak, anlatmak, uygulanmasını sağlamak,hem ahireti hemde dünyada ki çizgiyi korumak için Rabbimiz bizlere Peygamberler göndermiştir.

  İslamiyet'in ilk Peygamberi H.z. Adem (a.s), İslamiyet'in son Peygamberi de Hz. Muhammed (s.a.v)dir. Ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) peygenlerin en büyüğü ve en son peygamberdir. Ondan sonra bir daha Peygamber,yeni bir ilahi kitap, yeni bir hak din gelmemiştir. Ve Resullah(s.a.v) yalnızca belirli bir toplumun değil, bilakis bütün insanlığın, evrensel bir Peygamberidir. Ve onu diğer peygamberlerden ayıran bir diğer özellik ise o hem insanların,hemde cinlerin peygamberidir.

  Rabbimiz Ahzab süresinde Peygamber Efendimiz ile ilgili;


  " O, Allah'ın elçisi ve Peygamberlerin sonuncusudur". (Ahzab süresi/40)

  Hatta Kur'an-ı Kerimde ;

  " Ey insanlar! Şüphesiz ki ben , Allah'ın hepinize gönderdiği elçisiyim " (A'raf süresi/158)

  Dediğimiz gibi önceki peygamberler sadece belirli bir topluluğa gönderilmiştir. Nasıl ki bi evi aydınlatan bir lamba varsa onlar da onun gibiydi,ancak Resullah (s.a.v) bütün insanların peygamberi olduğu için dünyayı aydınlatan bir güneş gibiydi.