Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Ailesi Hakkında Bilgi Veriniz

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Ailesi

  Peygamber-Efendimiz-s.a.v.in-Ailesi.

  Peygamberimiz (s.a.v.) henüz doğmadan babasını, çok küçük yaşta annesini kaybederek yetim kalmıştır. Allah Teala onu “Yetim bulup barındırmıştır.” Ailesinin tek çocuğudur. Öz kardeşleri yoktur, ama siyer kaynaklarının verdiği bilgilere göre sütkardeşleri vardır. Peygamberimiz, çok evlilik yapan bir peygamberdir. Kur’an-ı Kerîm onun bu vasfına dikkat çekmektedir.

  Ancak Kur’an, onun eşlerinden hiçbirinin ismini açıkça zikretmez. Kaynaklar, Efendimiz (a.s.)’in on bir hanımla evlendiğini bize açıklar ve siyer kaynaklarında bununla ilgili oldukça geniş malumat yer alır.
  Peygamberimiz’in Kur’an’da geçtiği şekilde aile hayatıyla ilgili bilgileri, onun muhtereme zevceleri hakkında değişik vesilelerle inen ayet-i kerimelerden öğrenebilmekteyiz. Peygamberimiz’in eşleri müminlerin anneleridir.

  Bu ifade, müminler nezdinde Efendimiz’in ailesinin ve hanımlarının ne kadar saygın bir konumda olduklarını belirtmesi bakımından son derece önemlidir. Dolayısıyla Peygamber Efendimiz’in sağlığında veya vefatından sonra onun eşleriyle evlenmek müminlere haram kılınmıştır.


  Kur’an, Efendimiz (a.s.)’in çağlara ışık tutup insanlığın yolunu aydınlatacak örnek aile hayatının nirengi noktalarını bize haber verir. Bu açıdan bakıldığında Ahzab suresinin 28-34. ayetleri ne kadar dikkat çekicidir. Bu ayetlerde Efendimizin eşlerine yönelik çok mühim talimatlar verilmekte, aile hayatında gerçek huzur ve mutluluğun esasları açıklanmakta, bu noktaya ulaşabilmek için çok çalışması gerektiği belirtilmektedir. Tahrîm suresinde Efendimiz (a.s.)’in aile içerisinde eşleriyle yaşadığı bir takım sıkıntılı durumlara yer verilir.

  Bunun sebebi, Peygamber Efendimiz’in aile içi sorunları karşılama, onlara göğüs germe ve bunları en güzel şekilde çözüme kavuşturma bakımından insanlığa numune olmasını sağlamaktır. Çünkü ailede bu veya benzeri huzursuzlukların olması bir manada evliliğin tabiatında vardır. Bu açıdan baktığımızda Resûlullah (s.a.v.)’ın, aile içinde ortaya çıkan meseleleri karşılıklı anlaşma yoluyla, sevgi ve saygı çerçevesinde çözdüğü ve bu tavrını bizlere örnek olarak bıraktığı görülmektedir.