Peygamber Efendimiz Orucu Nasıl Tutardı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimiz Orucu Nasıl Tutardı

  Peygamberimiz(s.a.v) En çok Pazartesi ve Persembeleri oruç tutardi. Neden böyle yaptığı Pazartesi ve Perşembe Allah'a sunulur.sorulduğunda da şunu söylerdi Ameller her pazartesi ve persembe Yüce Allah'a sunulur. Oruçlu iken amelimin Yüce Allah'a arz olunmasını severim. Her Müslüman affedilir. Ancak dargın olan kişi müstesna. Cenab-i Hak meleklere onlar için bunları geri bırakın'der.

  Peygamberimiz(s.a.v) Ramazan ayının dışında tutmuş olduğu oruçlar vardır. Bu oruçlar genel anlamıyla nâfile oruçlardır. Yani farz olmayan oruçlardır. Nafile ibadetlere, sünnet, müstehap ve mendup da denir.
  Peygamberimiz(s.a.v) bu anlamda yıl içinde belli aylarda ve günlerde nafile oruçlar tutmuş, tutulmasını tavsiye etmiş, fazilet ve sevabından söz etmiştir. Sahabiler de Peygamberimiz(s.a.v) gördükleri biçimde bu oruçları tutmuşlardır.

  Enes Radiyallâhu Anh anlatıyor. Peygamberimiz(s.a.v) bazen bir ay boyu oruç tutmazdı ve o aydan hiç oruç tutmayacağını zannederdik. Bazen de (öylesine ara vermeden) tutardı ki, o aydan hiç bir günü oruçsuz geçirmeyecek zannederdik.”