Önemli Peygamber Efendimiz neden temizliğe önem vermemizi söylemiştir? Temizliğin dinimizdeki önemi nedir?

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve saadet tarafından 21 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Peygamber Efendimiz neden temizliğe önem vermemizi söylemiştir? Temizliğin dinimizdeki önemi nedir?


  Dinimiz, herşeyini temizlik üzerine kurmuştur, ibadetlerimizi yaparken bile temel şart öncelikle temizlenmek,abdest almaktır. Muddessir süresine göre " Elbiseni temiz tut,kötü şeyleri bırak" (4) buyrulmuştur. Hatta bakara suresinde " Allah, çok temizlenenleri sever" (222) buyurulmuştur.

  Temizlik öncelikle kişinin kendi sağlığını koruması kendisine bakması için uyulması en zaruri kuraldır. Çünkü namaz kılarken bile temiz elbiseler giymemiz, hatta özellikle cuma namazında cemaat ile namaz kılmadan önce hem abdest,hem gusül almamız , hoş güzel kokular sürmemiz, dişlerimizi misvak ile fırçalamamız emrolunmuştur.

  Peygamber Efendimizin temizliğe verdiği önem yalnızca bedenen veya kılık kıyafet gibi kişinin kendisine yönelik temizliğinden ziyade, kişinin yaşadığı çevreye de duyarlı olması gerektiğini önemle vurgulamıştır. Topluluğun bir arada yaşadığı yerlere çöp döktürmemiş, suların kirletilmesine müsade etmemiş ve ortak kullanım alanları olan yol,meydan,avlu,mahalle gibi yerlerin de temiz tutulmasına özen göstermesini buyurmuştur.

  Kim insanların gelip geçtiği yerden,onları rahatsız eden bir şeyi ortadan kaldırırsa, Allah (c.c) ona sevap yazar, Allah kime sevap yazarsa o kişi o sayede cennete gider . (et'tergib 3/618)


  Peygamber efendimiz ayrıca bizlere
  " Laneti getiren iki hareketten uzak durunuz. Biri insanların gelip geçtiği yollara ve gölgelendiği yerlere abdest bozmaktır. Buyurmuştur.

  Hz Muhammed (s.a.v)i her zaman hayatımıza örnek olarak almamız gerekiyor. Peygamber Efendimizin ibadetler konusundaki dikkatini örnek aldığımız gibi, temizlik konusunda ki örgütlerine de kulak vermeliyiz.