Peygamber Efendimiz Nasıl Bir Babaydı

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimiz Nasıl Bir Babaydı
  Hz.Muhammmed Nasıl Bir Aile Reisiydi

  Hz.Muhammed (s.a.v.) her haliyle örnek bir babaydı. Özellikle kendi çocuk ve torunlarına çok düşkündü. Onlar için merhametli bir baba, şefkali bir dedeydi. Kızı Fatıma ile arasında çok sıcak bir samimiyet vardı. Onu kendinden bir parça olarak görür, gözü gibi korurdu. Hz. Fatıma, babasına çok düşkündü, bunun için de çok benzerdi. Simasıyla, oturuşuyla, kalkışıyla, ahlakı ve edebiyle, her yönüyle tam babasının kızıydı. Peygamberimiz (s.a.v.) bir sefere çıkacağı zaman en son ona uğrar, dönüşünde ise önce onun yanına giderdi. Peygamberimizin evi ile Hz. Fatıma’nın evi yan yanaydı, arasında bir duvar vardı. Çok sık görüşürler, çok sık birlikte olurlardı. Öyle ki, Hz. Fatıma babasını ziyaretine gittiğinde, Peygamberimiz (s.a.v.) sevgili kızını karşılamak için ayağa kalkar, alnından öper ve yanına oturturdu.

  O gün Hz. Fatıma’nın düğünü vardı. Mütevazı bir yemek hazırlandı ve davetlilere ikram edildi. Yemekten sonra Efendimiz (s.a.v.) bir eliyle Hz. Ali’yi, diğer eliyle de Hz. Fatıma’yı tutarak evlerine götürdü. Fatıma’yı bağrına bastı. Daha sonra şu tatlı öğüdü verdi:
  .Kızım, evimizden çıkıp, başka bir eve, ülfet etmediğin bir kimseye gidiyorsun. Sen kocana yer ol ki, o sana gök olsun! Sen ona hizmetçi ol ki, o sana köle olsun! Kocana yumuşak davran! Öfkeli hallerinde sessizce yanından kayboluver. Öfkesi geçinceye kadar ona görünme! Ağzını ve kulağını muhafaza et! Kocan sana fena söylerse, söylediklerini duyma ve sakın karşılık verme! Ona karşı gelme! daima senden güzel söz işitsin, güler yüz görsün. Bu suretle sana iyi gözle baksın.

  Sonra alnından öptü. Hazret-i Ali’ye teslim etti ve "Hanımın çok iyi bir hanımdır buyurdu." Her ikisini de Yüce Allah’a emanet etti. Sonra mübarek eliyle kapının iki kanadını tuttu, bereket duası yaptı.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz. Fatıma’yı evlendirdikten sonra da ondan kopmadı, ilişkileri azalmadı; yine her sabah gider onları namaza kaldırırdı. Peygamberimiz bu taze yuvaya çok önem veriyor; Müslümanların geleceğini bu yuvanın etkileyeceğini bilerek onları yönlendiriyor, eğitiyordu. Hz. Ali ve Hz. Fatıma arasında işbölümünü bizzat kendisi yapmıştı. Ev işlerini kızına, dışarı işleri de Hz. Ali’ye vermişti. Kendisi de bu konuda zaten tam bir örnekti. Hz. Aişe annemiz, Peygamberimizin evdeki halini anlatırken diyor ki:

  "Herkes evinde ne yaparsa o da onu yapardı. Elbisesini yamar, ayakkabılarını tamir eder, koyunlarını sağar, kendi işlerini kendisi görürdü."