Peygamber Efendimiz Miraçta Neler Yaşadı?

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Muhammed Miraçta neler yaşadı?

  Peygamber Efendimiz [s.a.v.] Mirac gecesi, Mekke’de bulunduğu bir sırada uyku ile uyanıklık arası bir halde iken Cebrail [a.s]'ın gelip, Reslumüze ameliyat ettiği, kalbini açıp zemzem ile yıkadığı, içi hikmet vede iman dolu altından bir tas getirip içindeki hikmet ve imanı Hz. Mhammed'in kalbine boşalttığı sonra da üzerini kapattığı bir gecedir Mirac gecesi.
  Mirac gecesi, Kainatın Efendisi sevgili Peygamberimize Cennet’ten, katırdan küçük, merkepten büyük, şimşek gibi çakan, yıldırım gibi uçan, adımını gözün gördüğü en uzak noktaya atan ak bir Burak’ın getirildiği, Reslllah'ın ona bindirildiği, Kudüs’teki Beytü’l-Makdis’e götürüldüğü, Burak’ı mescidin kapısına bağlayıp içeri girdiği, orada 2 rekat namaz kıldığı, bir rivayete göre ise orada hazır bulduğu bütün peygamberlere imam olup 2 rekat namaz kıldırdığı vede bütün peygamberlerin varisi kılındığı, çıkınca Cebrail tarafından birisinde süt, birisinde şarap olmak üzere 2 kadehin sunulduğu, Peygamberimizin onlara baktıktan sonra sütü tercih etmesi üzerine Cebrail’in:
  [Hamd olsun o Allah’a ki seni fıtrata uygun olana yönlendirdi. Şayet şarabı alsaydın ümmetin azıp sapardı!] dediği bir gecedir Mirac gecesi. Mirac gecesi, Resulullah Efendimiz [s.a.v.], Mescid-i Aksa’dan Mirac ile, yani manevi bir asansörle 7 kat göklere çıkarıldığı, her katta gezdirilip bir peygamberle görüştürüldüğü bir gecedir. Hz. Muhammed [s.a.v.], göklere doğru yükselirken 1. katta Adem, 2. katta İsa vede Yahya, 3. de ise Yusuf, 4. de İdris, 5. de Harun, 6. da Musa, 7. de İbrahim [a.s]’ile karşılaştığı, İbrahim [a.s]Peygamber’i Beytü’l-Ma’mur’a sırtını dayamış dururken bulduğu bir gecedir Mirac gecesi.[Cennetlik ve cehennemlikler]
  Mirac gecesi, Reslullah Efendimizin, göğün 1. katında ziyaret ettiği insanlığın babası Adem [a.s]’ın sağ ve solunda birtakım karaltılar gördüğü; sağına bakınca güldüğüne, soluna bakınca ağladığına şahid olduğu, Cebrail’e [as]:
  [Bunlar niçin ağlar, niçin güler?] diye sorduğu; Cebrail [a.s] da:
  [Bu karaltılar çocuklarının ruhlarıdır. Sağındakiler cennetlik, solundakiler cehennemliktir. Bunun için sağına bakınca güler, soluna bakınca da ağlar.] diye cevap verdiği gecedir Mirac gecesi.