Soru Peygamber Efendimiz Bize Miraçtan Neler Getirmiştir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 10 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Sevgilli Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in Cenab-ı Allah’tan istediği üç şeyi Miraç’ta değil başka zamanlarda vuku bulmuş bir husustur.

İlgili hadisin meali şöyledir: Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) diyor ki;

“Ben Rabbimden üç şey istedim; istediklerimden ikisini verdi, birisini ise benden esirgedi: Rabbimden ümmetimi kıtlıkla helak etmemesini istedim; bu isteğimi yerine getireceğine dair söz verdi. Bir de kendisinden ümmetimi suda boğmakla helak etmemesini istedim, bu isteğimi de yerine getireceğine dair söz verdi. Sonra ümmetimin kendi aralarında kavga edip dövüşmelerine izin vermemesini istedim, bunu benden esirgedi.”(Müslim, Fiten, 20).

Miraç’ta ise üç şey verildi Abdullah b. Mesud anlatıyor:

“Miraçta Allah Resulü(s.a.v)’e şu üç şey verildi: Beş vakit namaz verildi, Bakara Suresinin son kısmı Amenerresul verildi ve bu ümmetten Cenab-ı Allah’a şirk koşmadan ölen kimsenin günahlarının bağışlanacağı hususu söz verildi” (bk. Müslim, İman, 279).

Miraç vasıtası ile insanlara ve meleklere açıkçası, yer ve gök sekenelerine verilen mesaj ve yeryüzünün en kıymetli varlığı insana Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v)'in Cenab-ı Allah'tan getirdiği gök hediyelerini ve ilahi ikramları kısaca açıklamak uygun olacaktır.

Miraçtan getirilen ve hediye tabir ettiğimiz olgular, insanın dünya ve ahiretini yakından ilgilendirmektedîr.