Peygamber efendimiz ayı ikiye böldü

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamberimiz ayı ikiye böldü
  ]
  Peygamberimizin (s.a.v.) ay mucizesi
  Ayın ikiye bölünmesi hadisesi
  Müşriklerin ileri gelenlerinden Velid bin Mugıyre, Ebu Cehil, Esved bin Muttalib, As bin Hişam, Nadr bin Haris gibi bir çoğu, bir gün toplu halde Muhammedin yanına geldiler ve şöyle konuştular:

  -Eğer sen, hakikaten Rasûlulllah isen, ayı ikiye ayrılmış bir halde göster.. Ki onun bir yarısı Cebeli Kubeys'in üzerinde, diğer yarısı da Cebeli Kuaykıan'ın üzerinde gözüksün bizlere..

  Bu anormal istek karşısında muhammed sordu
  -Eğer Allah bu isteğinizi yerine getirirse, sizler de iman edenlerden olur musunuz?..

  Hep birlikte cevap verdiler...-

  -Evet !. Bize bunu gösterebilirsen, biz de iman edenlerden oluruz..

  Ayın 14. gecesi idi.. Muhammed , Allaha dua etti. Ve ayın, bir yarısı Cebeli Kebeys üzerine, diğer yarısı da Cebeli Kuaykıan üzerine düşerek ikiye ayrıldı .. Bu durumda mMuhammed seslendi..

  -Şâhit ulunuz ya Ebi Seleme bin Abdülesed !.. Ya Erkam !.. Şâhit olunuz !..

  Kureyş müşrikleri ise ayın ikiye bölündüğüne bir türlü inanmadılar.

  -Bu da, Ebu Kebşe'nin oğlunun bir sihiridir !.. diyerek meseleyi ört bas etmeye çalıştılar..

  Ebu Cehil ise fikrini söyledi:

  -Dışardan gelecek olan yolcularımızı bekleyin.. O, sizi büyülemeye güç yetirse bile, bütün dünya halkını da büyüleyecek değil ya !.. Onlar görmemiş ise, o takdirde bunun büyü olduğu sarahaten ortaya çıkar !.. Bekleyelim bakalım, onlar da görmüşler mi?..

  Yoksa görmemişler, haberleri bile mi yok !..

  Ve böylece bir zaman beklediler.. Nihâyet seyahate gitmiş olanlar Mekke'ye dönmeye başladılar.. Gelenler Mekke'ye onbeş günlük yolda oldukları halde bu hadiseye şahid olmuşlardı.. Hepsi de teker teker görmüşlerdi bu hadiseyi..

  Ancak bu hâdise de müşriklerin iman etmesi için bir vesile olmamıştı.. Onlar hâlâ inatlarında devam ediyorlar ve bunun bir sihir, bir büyü olduğunu iddia ediyorlardı.. Böylelikle de başkalarının iman etmelerinin önüne geçmeye çalışıyorlardı..

  Bu hâdise daha sonra inzâl olunan âyetlerde de açıklıkla belirtildi.

  "Saat (kıyâmet) yaklaştı.. Ay da yarıldı.. Onlar, bir âyet, bir mûcize görseler yüz çevirip geçerler ve “Bu gelip geçici bir sihirdir” derler..

  Yalanladılar ve heveslerine uydular.. ( Kamer suresi)

  Orbiter-4 tarafindan çekilen fotograf
  Peygamber Efendimizin (s.a.v.) en büyük mucizelerinden biri, Sâkk-i Kamer adiyla bilinen "Ay'ın ikiye ayrilmasi"'dir. bazi arkeolojik kesiflerde de bu olaydan bahsedilmişti. bahsedildi. Meselâ Hindistan'da bulunan bir heykel üzerinde "Ay'ın ikiye ayrıldıgı sene yapilmiştir" yazisinin bulunması(bkz. Ö.N. Bilmen, Müvezzah Ilm-i Kelâm, 3. baski, s.161) bu delillerden biriydi.
  1967 yilinda firlatilan Orbiter-4 uydusundan alinan 67-1805 seri numaralı fotograflarda, Ay'ın dünyadan görünmeyen ara yüzeyinin, uzunlugu 240, kalınlıgı ise 8 km olan bir yarık tarafından kusatildigi belirtilmişti. Bu yarıgın bariz bir şekilde yükselmiş yan kenarları, Ay'ın ayrıldıktan sonra tekrar birleşmesi sırasında olusmuş intibaını kuvvetlendiriyordu.

  Bir başka delilde Modern Astronomi ile ugrasan bütün ilim adamlarınca fevkalâde önemli bir kaynak olarak kabul edilen ve ilmi yönü tartisilmayan bircok kitapta yer alan 311 yillik Ay haritasıydi. Italyan gök bilimcisi Cassini tarafindan çizilen bu ay haritasında, dünyamızdan görülen ay yüzeyinin tamamını kusatan tesadüflerle meydana gelemeyecek kadar muntazaman olan bir çizginin varıigı, son derece net bir sekilde müşahede edilmekteydi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019