Peygamber çiçeği faydaları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber çiçeği özellikleri ve faydaları nedir?

  (Centaurea cyanus): 1 metreye kadar uzayabilen, bir yıllık, mavi çiçekli, otsu bir bitkidir. Mavi kantaron olarak da bilinir. Anthocyanins, acı maddeler, tuzlar, glikozit, sarı madde, flavonlar ve mavi boya maddesi içerir.

  Peygamber Çiçeğinin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. Vücuda rahatlık ve ferahlık verir. Böbreklerdeki kumları dökmeye yardımcı olur. Göğsü yumuşatıcı etkileri ile öksürük, nefes darlığı ve bronşite karşı faydalıdır. Göz hastalıklarına iyi gelir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Cilt bozuklukları, kızarıklık ve kaşıntılı deri hastalıklarında faydalıdır. Kanı temizleyici özelliği ile vücutta biriken zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İltihap giderici etkileri ile başta böbrek ve boğaz iltihabı olmak üzere iltihapları gidermeye yardımcı olur. Romatizma şikayetlerini azaltır. Nikrise karşı faydalıdır.

  Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılır? Kullanılan kısımları çiçekleri ve yapraklarıdır. Gölgede kurutulan çiçekleri ya da yaprakları kaynamış suda demlenerek çay yapılabilir. Banyo suyuna katılarak cilt sorunlarına karşı kullanılabilir. Kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Hamilelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez, ayrıca fazla kullanılması normal yetişkinlerde de kalbe zarar verebilir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da sebep olabilmektedir.