Pestil nasıl yapılır kısaca

Konusu 'Kolay Yemek Tarifleri' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Pestil nasıl yapılır?

  Pestil-nasıl-yapılır.


  Eskiden çay sofralarının atıştırmalık tadı olan pestil bugün de varlığını sürdürüyor. Köylerde ve hatta şehir merkezlerindeki aktarlarda bulunan konsept dükkanlarda pestil çeşitlerini bulabilirsiniz. Peki siz pestil yapmaya kalksanız nasıl olur? Kendi evinizde, dilediğiniz meyveyi kullanarak, istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar pestil yapmayı istemez misiniz? Dut, üzüm, erik, kayısı, şeftali gibi farklı meyvelerden de pestil yapabilirsiniz.

  Pestil nasıl yapılır kısaca malzemeleri.

  Öncelikle pestil yapmak için ana malzemenizi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin kayısıdan pestil yapabilirsiniz. Kısaca kendi evinizde, istediğiniz meyveyi kullanarak, dilediğiniz zaman ve istediğiniz kadar pestil yapın. Bunun için; Kayısıları güzelce yıkayıp çekirdeklerini çıkardıktan sonra kısık ateşte kayısılar suyunu bırakıp yumuşayıncaya kadar pişirin.
  Bu aşamaya gelince birkaç taşım kadar tekrar kaynatın ve sonrasında arzunuza göre hiç koymayabilir veya meyvelerinizin tadına göre 5 kilo kayısı için bir çorba kasesi kadar toz şeker ilave edebilirsiniz. Şekeri de ilave ettikten sonra 2 taşım kadar tekrar kaynatın. Ardından kaynattığınız kayısıları ocaktan alarak blenderdan geçirebilirsiniz. Bu karışıma ceviz de ilave edebilirsiniz. Püre vaziyetini alan kayısıları kurutmak için bir yüzey üzerine sıvamalısınız; bu, kolaylıkla bulabileceğiniz naylon bir yüzey olabilir. Kurutma işlemi için güneş şart. Güneş gören bir oda veya balkonunuzda bu işlemi yapabilirsiniz. Birkaç sonra ev yapımı pestiliniz hazır olacaktır. Dut, üzüm, erik, kayısı, şeftali gibi farklı meyvelerden pestil yapabilirsiniz.