Penisilin Nedir? Penisilin Hakkında Bilgi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve saadet tarafından 11 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  penisilin nedir?


  Çok önemli bir antibiyotikler öbeğinin genel adı. Penisilinin tedavi potensiyelini, ilk olarak İskoç biyoloji uzmanı Alexander Fleming 1929'da gözlemlemiş, 1941'de H. W. Florey ve arkadaşları penisilini ilk kez arıtmış ve insanlardaki bakteri kökenli enfeksiyon hastalıklarının tedavisindeki etkiliğini belirlemiştir. Son yıllarda yüzlerce farklı antibiyotik geliştirilmiş olmakla birlikte, penisilin hâlâ, kullanımı en yaygın antibiyotiklerden biridir.

  Penisilin başlangıçta Fleming tarafından Penicillium notatum adlı küften elde edilmiş olmakla birlikte, günümüzde ticari penisilinlerin çoğu, P, chrysogenum'dan elde edilmekte, özellikle, benzilpenisilin ( ya da penisilin G ) olarak üretilmektedir. Penisilin frengi, menengokoklar kökenli menenjit, pnömokoklar kökenli zatüreeler, bazı stafilokok steptokok enfeksiyonlarına yol açan bakterileri de içeren Gram-negatif bakterilerin çoğusuysa, belsoğukluğuna yol açan bakteri dışında, penisiline dirençlidir. Ama sentetik bir penisilin olan ampisilin, hem gram-pozitif, hem de gram negatif bakterilere karşı etkilidir. Penisilin bir mikroorganizmanın hücre çeperinin bireşimi engelleyerek, içteki yapıları çabuk etkilenebilecek durumda bırakarak etki etmektedir.

  Penisilinin yan etkileri az olmakla birlikte, alerji tepkilerine yol açabildiğinden, penisiline duyarlı kişilere, penisilin seçeneği bir başka antibiyotik verilmesi gerekir. Penisilin yaygın biçimde kullanılmasıyla birlikte, bir çok mikroorganizmanın, özellikle de stafilokokların penisiline dirençleri gün geçtikçe artmıştır. Ayrıca, bazı organizmalar, antibiyotiği yıkan penisilinaz enzimi ürettikleri için, penisiline dirençlidir. Buna karşılık, okzasilin ve metisilin gibi, penisilinazın yıkamadığı yarı sentetik üretilen penisilinler geliştirilmiştir. Hücre yapılarını değiştirrerek penisiline direnç gösteren mikroorganizmalar, eritromisin gibi başka tip antibiyotiklerle tedavi edilirler.


  penisilinjpg.jpg
   
  esra_ak_23 bunu beğendi.