Soru Papatya çayı faydaları nelerdir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Uykusuzluk için

  Papatya çayı, uykusuzluk gibi uyku bozuklukları için inanılmaz bir çözümdür . Yatmadan önce 30 ila 45 dakika önceden içilen bir fincan papatya çayının uyku getirici ve uykusuzluk tedavisi için faydalı olduğu bilinir.

  Mide krampları için
  Papatya çayının oldukça güçlü antispazmodik ve de anti-enflamatuvar bileşenler içeren bir bitki çayı olduğu tespit edilmektedir. Bu sebeple, mide ve de bağırsak spazmı tedavisinde etkilidir. Mide tedavisi için papatya çayı iki fincan sabah ve de akşam aç karınla içilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için

  Papatya bağırsak ağrıları ve kramplarını azaltır ve aynı zamanda bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliği rahatlatmak için de yardımcı olur.Bu sebeple, basit bir bitkisel tedavi ile irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı ve mide iltihabına ya da mide gribi rahatsızlıkları bir fincan papatya çayı ile tedavi edebilirsiniz.

  Migren Baş ağrısı için

  Papatya migren için inanılmaz bir bitkisel kürdür . Migrenden kaynaklanan baş ağrısı şikayetleriniz varsa başınız ağrıdığını fark etmeye başladığınızda bir fincan papatya çayı için. Baş ağrısını gerçekten hafifletecek hatta çoğu kişide migren ağrılarına kesin çözüm sunacaktır.

  Cilt Beyazlatmak için Papatya Çayı
  Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildinizi tonunu açar. Kullanımı da oldukça basit. üç adet Papatya çayı poşetini iki litre suya atarak kaynatıyoruz. Daha sonra papatya çayını bir tencereye dökerek bu iki litrelik suyun buharını yüzümüze tutuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar vaziyette değil de iki veya üç dakika bekledikten sonra suyu hafif ılıtarak buharını yüzünüze uygulayınız. Diğer yandan koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cilt beyazlatmak için banyo suyuna iki litre papatya çayı ilave edilebilir.

  Premenstrüel Sendrom (PMS) ve Adet Sancıları için

  Papatya çayının PMS vede Adet Sancıları tedavisinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.


  Göz Çevresi Siyah Halkaların Azaltılması

  Papatya çayının göz çevresindeki oluşan koyu siyah halkaları ve de göz yorgunluğu azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmektedir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm yapılmaktadır. Ilık suya iki adet poşet papatya çayı ilave edeceğiz. beş dakika sonra, sudan çay poşetlerini çıkartıp oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Sonra kompres bir olarak göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika civarı bekletiyoruz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019