Güzel sözler Osmanlıca farsça güzel sözler

Konusu 'İslami dini sözler' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Osmanlıca farsça güzel sözler ve anlamları

Osmanlıca farsça sözcükleri şöyle bir gözden geçirdiğimizde bazen tek kelime dahi anlamayız oysaki Türkçe anlamlarını gözden geçirdiğimiz zaman bakın ortaya ne kadar güzel ve anlamlı sözler çıkıyor.

"Benim tek hîç kim zar ü perişan olmasın ya Rab Esîr-i derd-i aşk u dağ-ı hicran olmasın ya Rab..."

(Ey Rabbim! Hiç kimse benim gibi inlemesin ve perişan olmasın. Aşk derdinin ve ayrılık yarasının esiri olmasın.)

Galat-ı meşhur fasih-i mehcurdan evladır.

( Herkesin kullandığı yanlış bir ifade, doğru olup da kullanılmayandan iyidir. )

"Gün doğmadan meşime-i şebten neler doğar."

(Gün dogmadan Rabbinin rahmetinden neler doğar.)

"Görmemek yeğdir görüp divane olmaktan seni."
    Bursalı Cenanî

(Seni gorup divane olmaktan seni gormemek daha iyidir.)

"Sitem hep aşinalardan gelür bîganeden gelmez..."
    Nabî

(Sitem/dert hep tanidiktan/dosttan gelir yabancidan/düsmandan gelmez.)

"Cihanda ''aşık-ı mehcur'' sanma rahat olur
    Neler çeker bu gönül söylesem şikayet olur"
    şeyhülislam Yahya

(Dünyada ''aşktan uzak kalan'' sanma rahat olur neler çeker bu gönül söylesem şikayet olur)

“şeb-i yeldayı müneccim muvakkit ne bilir? Müptelayı gama sor geceler kaç saat”

(Gecenin uzunluğunu takvim yapanlar ve yıldız ilmi ile uğraşanlar ne bilsin gam çekene sor gecenin kaç saat olduğunu.)

"Arz-ı hal etmeye cana seni tenha bulamam
    Seni tenha bulacak kendimi asla bulamam"

(Gülün çevresini saran dikenler gibi yare giden bütün yolları kesildi. Bir defasında yari tenha buldun o seferde kendini kaybettin.)

Gönülde bir gamım var ki pinhan eylemek olmaz
    Bu hem bir gam ki el ta‘nından efgan eylemek olmaz
    Fuzulî

(Gonulde bir derdim var ki gizlemek olmaz bu oyle bi dertki en siddetlisinden figan etmek olmaz.)

"Ne beyan-i hale cu'ret ne figana takatim var.Ne reca yi vasla gayret ne firaha kudretim var."

(Ne halimi anlatmaya nede bagirmaya takatim var.Ne kavusma istegine gayret ne ayriliga gucum var.)