Orucun Yararları

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Orucun Tutmanın Yararları

  Oruç ibadetinin birey ve toplum açısından, maddi ve manevi pek çok yararları vardır. Her şeyden evvel oruç ibadeti, insanın manevi dünyasının olgunlaşması, kemale ermesi ve takva boyutu kazanması açısından anlamlıdır. İnsanın yaratılış gayesine müsait bir çerçevede yaşaması ve hayatını sürdürmesi arzu edilmektedir.

  Oruç ibadeti hem bilgi hem de uygulama boyutu bakımından insanı yetiştirir, geliştirir ve topluma kazandırır. Öyle ki oruç tutmanın gerekliliğine inanan bir insan, uygulama olarak da onu hayatına geçirmektedir. Burada herhangi bir zorlama yoktur. Bu tamamen insanın inanması ve inancının gereğine uygun bir şekilde davranması ile ilgilidir.

  Nitekim oruç ibadeti hem manevi anlamda bir arınma hem de maddi anlamda bedenin arınması demektir. İnsanın manevi anlamda arınması, zihnini ve gönlünü kötü duygu, tutum ,düşünce ve davranışlardan uzaklaştırması, buna mukabil, güzel ,iyi ve faydalı duygu, düşünce, tutum ve davranışlara yönlendirmesidir. İşte oruç ibadeti ile insan, böyle bir sürece girebilir.

  Zira maddi anlamda aç kalan ve ibadetlerle de manevi alana yönelen bir insan, açlığı ve yokluğu düşündüğü gibi, kendi yaratılış gayesinin ne olduğunu ve nasıl hareket etmesi gerektiğini de düşünmeye başlar. Bunlar da kişinin insanlık değerlerini geliştirerek, yükselmesini sağlar. Gerçi ideal olan da yüksek ahlak değerlerini kazanmak ve o çerçevede bir hayat yaşamaktır. Bunun kazanılabilmesi de oruç ve benzeri ibadetlerle olmaktadır.


  Orucun insan sağlığına birçok yararı vardır. Örnek olarak şunları verebiliriz;

  Mide ve bağırsak sorunlarında oldukça yarar sağlar, mide asidinde azalmaya bağlı iyileşmeler görülür.
  Boşaltımı sağlayan organların dinlenmesi sağlanır.
  Kilo ve kan basıncında azalma tespit edilmiştir.
  Alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren madde kullanımlarının bırakkılması sonucu bir takım faydalar sağlanabilir.
  Oruç insanın şefkat, merhamet ve anlayış duygularını geliştirir.
  Vücut sıhhatini ve dinlenmesini sağlar.