Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 4 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir.

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?


  Oruç tutmak; Ramazan ayının en güzel ibadetlerinden biridir. Manevi olarak verdiği faydaların yanı sıra psikolojik olarak da yararlıdır. Sağlık açısından fizyolojik olarak da harika bir detokstur; insanın vücudunu bir ay boyunca zararlı maddelerden arındırarak hastalıklardan kurtulmasına ve şifa bulmasına olanak sağlar.

  Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Bilindiği gibi insan vücudunun detoks organları böbrek ve karaciğerdir. Çünkü bu organların sorumluluklarından biri de zararlı atıkları dışarı atmaktır. Az yemenin sağlığa faydaları herkes tarafından bilinse de birçok insan buna dikkat etmiyor; limitin çok üstünde yemek yiyor. Vücut sürekli yemek yemeye mecbur bırakıldığında bu organlar da vücuda alınan besinleri ufak yapı taşlarına dönüştürüp, vücuda kullandırmaya çalışmaktan arınma işlemini başarıyla gerçekleştiremez. Çok yoruldukları için enerji düşüklüğüne neden olurlar. Ancak oruçla beraber böbrek ve karaciğer; açlık sırasında detoks işlemini başarıyla gerçekleştirir. Tüm doku ve organlarımız açlık sayesinde başka işlerle uğraşmazlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sinir sistemini düzenlemek için uğraşırlar. Yani yılın 11 ayı boyunca fazlaca ve sağlıksız beslenmeye maruz bırakılan vücut; Ramazan ayında dinlenmeye çekilerek doğal dengesini yeniden sağlamaya çalışır


  Oruç, kan şekerinin bütün gün bir dengede olmasına yardımcı olur. Mide boş olduğu için kan; beyin kalp ve sinir sistemine eşit oranda dağılır; bu organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur.Hastalıklara karşı daha dirençli hale geldiğimiz Ramazan ayında; Orucun Sağlık Açısından bir faydası da insülini dengede tutar. Normal zamanlarda şekerli gıda tüketildiğinde insülin yükselir, bir süre sonra düşer. Düşünce yeniden şekerli besine ihtiyaç duyulur ve bu kısır döngüyle insülin dengesi bozulabilir. Oruç; kan şekerinin bütün gün bir dengede olmasına yardımcı olur. Mide boş olduğu için kan; beyin kalp ve sinir sistemine eşit oranda dağılır; bu organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur. Oruç esnasında dinlenen sinir sistemi; daha hızlı kalori yakar ve metabolizmayı hızlandırır. Ramazan ayında “sağlıklı beslenme”ye dikkat edilerek kilo kontrolü sağlamak da mümkündür. Yağ yakımını hızlandıran oruç; bağırsak fonksiyonlarını da düzene sokar. Tansiyonu dengeler, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak cildin güzelleşmesine katkıda bulunur. Sivilce ve akneleri azaltır. Kanserli hücrelerin vücuda yayılma hızını düşürür. Vücudun bu istirahat vaktinde beyindeki kök hücre oluşumu destek görerek zihinsel bir zindelik meydana gelir. Ayrıca hormonların daha dengeli ve sağlıklı çalışmasına da etkisi vardır.