Orucun Kefareti Ne Demektir?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Orucun Kefareti Ne Kadar?

  Oruç kefareti bir gün kaza 60 gün ara vermeksizin oruç tutmalı. Buna gücü yetmeyen, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur.Adetli olan kadınlar, bu günlerinde kefaret oruçlarına ara verirler. Bu durumlarından çıkar çıkmaz ara vermeden kefaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar.
  Şafii mezhebine göre mazaretsiz olarak ramazan orucunun yeme-içme ile bozulması durumunda kefaret değil sadece kaza gerekir.

  Ramazan'da özüsüz olarak bilerek orucu bozmanın cezası olarak art arda tutulan 60 gün oruçtur. Buna gücü yetmeyenler altmış fakiri sabahlı akşamlı doyururlar.
  Ramazan orucu olan kişinin ölmesi durumunda, borcuna mahsuben her gün için bir fitre fakirlere verilir.
  Ramazan Hamile yada emziren kadınlar, kendi nefsi ve arzusu için orucunu yiyiyorsa kazasıyla birlikte 60 gün oruç tutması gerekir. Fakat kendi bebeği zordaysa bir zarardan korkarsa,orucunu yiyi daha sonra kazasını tutar.
  Ramazan ayında oruçlu İken eşiyle ilişkide bulunan kişi o günü kaza etmekle birlikte kendisinin ayrıca 60 gün kefaret vermesi gerekir.
  Kefaret de şudur: sağlığı yerindeyse 1 gün kaza 60 gün oruç tutmalıdır. Sağlığı elvermiyorsa bir köle azat etmek, Elli dokuz gün tutar mazaret olmadan son gün için ara verirse tekrar baştan 60 gün art arda oruç tutması gerekir. Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan oruç tutmayıp her günü için bir fakire bir fitre miktarı para verilmesi gerekir.Böylelikle kefaret orucunu ödemiş olur.