Oruç Orucun kazası ne demektir? Nasıl yapılır?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Geçmiş yılların oruç borcu nasıl tutulur?

  Mübarek Ramazan şerif ayında mü’minler eşsiz rahmet ve mağfiret sağanakları altında günahlarından temizlenirler. Ama bir emir olan oruçla nefislerini melekleştirirler.
  Ramazan orucunun kazâsı bayram günleri dışında her gün yapılabilir. Ramazan dışındaki adak oruçları, başlanıp bozulmuş olan nâfile oruçları ve kefâret oruçlarının da kazâsı yapılır. Tutulmayan Ramazan orucu, önceden fidyesi verilmiş olsa bile, iyileştikten sonra tekrar gününe gün kazâ orucunu tutmalıdır. Hastalığı nedeniyle oruç borcu olduğu halde; orucunu kazâ etmeye güç yetiremeden, fidyesini de vermeden ölen kişilerin fidyelerini vârisleri tarafından verilir.

  Çok oruç borçlarım var. Tutmaya gücüm yetmiyor. Arka arkaya 3-4 gün ancak tutabiliyorum, daha sonra devam ettiremiyorum. Ramazan’da bile zorlanıyorum; titriyorum. Oruç borcumu nasıl ödeyebilirim?”

  Meşrû bir özür sebebiyle gününde tutulmayan Ramazan oruçları daha sonra gününe gün olmak üzere kazası yapılır. Kazaya mümkün olan en erken vakitte başlanır ve tahammül sınırları dikkate alınarak tutulur; Ardı ardına tutulması şart değildir. Tahammül sınırları çerçevesinde birkaç gün tutulup, daha sonra birkaç gün ara verilip dinlenilebilir.

  Kaza orucu bulunanlar için Sünnet-i Seniyyeden bir disiplin getirmek de mümkün. Örneğin; kaza oruçları eğer haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerine denk getirilirse, hem sünnet sevabı kazanmış olur; hem de kaza orucu tutmuş olur. Haftanın iki günü de ağır geliyor ise, yalnız Pazartesi veya yalnız Perşembe günlerini kaza orucu için tahsis etmek de mümkün. Bu durumda haftada bir gün olmak sûretiyle, borcumuz olan oruç yıl içerisine dağıtılarak tutulursa fazla yorulmadan ve tahammül sınırlarımızı da aşmadan borcumuz olan orucu tutmamız mümkün olur. İçinde bulunduğumuz üç aylar da kaza oruçlarını tutmak için, bize eşsiz manevî feyizler ve bereketler sağlar.
  .