Soru Orucu Hastalık nedeniyle tutamayanlar ne yapmalı ?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 7 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Orucu Hastalık nedeniyle tutamayanlar ne yapmalı

  Oruç Nedir?

  Oruç, yılda bir ay, yani Ramazan ayında, belli bir zaman dilimi içerisinde; yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır. Oruç Farsçada Rûze kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Arapçada savm ve sıyâm denir. Savm kelimesi Arapça’da “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak demektir.

  Orucun, dünyâdaki fâidelerinden biri insanlara açlığın ve susuzluğun ne demek olduğunu öğretir. Tok, hiç bir zaman açın hâlinden anlamaz ve ona merhamet etmez. Oruc, bundan başka, nefse hâkimiyyeti ta’lîm eder. Oruç tutma zamanı, arabi aya göre tayin edildiğinden, her sene evvelki seneye göre takrîben on gün evvel başlar. Bu sebepden bazen yaza, bazen kışa isâbet eder.

  Orucu Hastalık nedeniyle tutamayanlar ne yapmalı

  Yaz orucuna dayanamayan hasta kimseler, orucu kışın kaza edebilecekleri gibi, oruç tutamayacak olan çok ihtiyâr kimseler, oruç mukabilinde (Fidye), yani fakirlere sadaka vererek bu borçlarını edâ edebilirler. Bunu da veremiyenler Yüce Allah (c.c.) mesül tutmaz. İslâm dîninde, zor, işkence yoktur. Sıhhatini fedâ ederek, hastalanarak ibadet etmeği Yüce Allah (c.c) hiçbir zaman istememiştir. Cenab-ı Allah , çok kerim, gafûr ve rahimdir. Tevbe edenleri afv edici ve merhametlidir.