Oruç Oruçluyken zina izlemek orucu bozarmı?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 9 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruçluyken zina izlemek orucu bozarmı?


  Çıplak fotoğrafa bakarak kişi cünüp olmuyorsa(meni gelmemiş ise) oruç bozulmaz. Cünüp olursa hem gusül hem oruç bozulur Ama keffaret gerektirmez kaza yapması gerekir. Şunu belirtelim oruçlu iken gözü de haramdan sakınmak gerekir aksi taktirde tutulan orucun sevabını kaybeder. Hz. Muhammed (sa.v.) "Nice oruç tutanlar vardırki onların oruçları ancak açlık ve susuzluktan ibarettir" buyurmuştur. Oruçlu iken çıplak insan fotoğraflarına cünüp olmaksızın sadece bakmak zahiren orucu bozmasada hem orucun sevabı kaybedlmiş olur hemde haram işlendiği için kişi günaha girer.

  Nür Sûresi 30-31 Ayet-i Hz. Allah, Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: Bismillâhirrahmânirrahim: " Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar..."

  Resül Ekrem (s.a.v.) ise bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Harama bakmak, şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Allah (c.c.) korktuğu için harama bakmayı terk eden kimseye, mükafat olarak Allah öyle bir iman verir ki, onun tadını kalbinde hisseder.” Cenab-ı Allah’ın insana verdiği en kıymetli organlarından birisi şüphesiz gözdür. Bu organ, insanoğlunun etrafını görmesi ve dış dünya ile alaka kurması için yaratılmıştır. Ama yukarıdaki ayette de belirtildiği gibi harama bakması da yasaklamıştır. Her zaman olduğu gibi ramazanda da bu konuda daha dikkatli olunması gerekir. Oruçlu insan harama bakmamalı, ibadetin ruhuna uymayan ve orucunun sevabını azaltan şeylerden kalbini muhafaza etmelidir.