Soru Oruçluyken uykuda cünüp olmak

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 21 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Oruçluyken uykuda cünüp olmak

  Cünüb Olarak Sabahlamak
  Fecir doğmadan önce herhangi bir nedenden dolayı cünüp olmak ve bu vaziyette sabahlamakta -oruçtan yana- bir sakınca yoktur. Ama güneş doğmadan yıkanıp sabah namazına yetişmesi gerekir. Zira bir namaz vaktinden fazla cünüp durmak caiz değildir.


  İhtilam olmak, cūnūp olarak sabahlamak oruca zarar verir mi? Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmadığı gibi, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Fakat , zorunlu bir durum olmadıkça hemen boy abdesti alınmalıdır.

  Mezi yani halk dilinde zevk suyu gelmesi durumunda kişinin gün içinde tuttuğu oruç bozulmaz Ama bunu bilerek ve isteyerek yapmış ise kişinin sevabı azalır ve hem orucunu hem de sevabını riske atar. İnsan her hali ile orucunu tutmalıdır. Eline, diline, beline hakim ol sözü bu gibi durumlarda geçerli bir sözdür.


  Cünüp iken sahur yemeği yenebilir mi, oruca niyet edilebilir mi? Cünüp olan kişinin elini, ağzını yıkamadan yiyip içmesi uygun görülmemiştir. Fakat elini, ağzını yıkadıktan sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.