Soru Oruçluyken uygunsuz rüya görmek

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve saadet tarafından 21 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruçluyken uygunsuz rüya görmek


  Ramazan ayı dinin zaruri ibadetleri arasındadır Oruç bedenin zekâtı olarak, vücudumuzda birikmiş zararlı unsurların defi için metabolizmaya büyük bir imkân sağlamaktadır. İnsanın, vücudunu diğer canlılardan daha farklı olarak madde ve mananın sırlı ve ahenkli bir birleşimi olarak görmeye başladığı Ramazan ayında vücutlar tazelenir. Hz. Muhammed (s.a.v) "oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız" sözünü teyit edercesine bedenlerimiz sağlık bulur. (Taberani, Mu'cemu'l-Evsat, VIII, 174)

  Mübarek Ramazan orucu ümitsiz insanların bağışlanma ümitlerini yeşerttikleri bir zaman dilimidir. Oruç, ansızın gelecek sıkıntılara karşı insanlara dayanıklı olmayı öğreten bir öğretmendir. Çocuklarımıza dinlerini, havasını teneffüs ederek, yaşayarak öğrenme ve yaşama fırsatı veren bir aydır  Oruçluyken uygunsuz rüya görmek
  Oruçlu olduğunuzda rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz. Rüyada cinsel ilişki orucu bozmaz ve şayet meni gelmemişse gusül abdesti gerek yoktur. Ama siz oruçlu sabaha uyanırsınız da ıslaklık hissederseniz güsul abdesti alıp orucunuza devam etmelisiniz. Erkek veya kadın olsun uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da güsul abdesti alması gerekir.

  Oruclu iken banyo yapmak, suya havuza girmek
  Banyo yapmak, suya havuza girmek ağızdan mideye yada burundan genze su kaçırmamak şartıyla bir sakıncası olmayıp, orucu bozmaz. .Yutmamalı ve boğaza kaçırmamalıdır. Bu durumda genze veya mideye su kaçmadan yüzülebilirse oruç için bir mahsur yoktur. Ama vücudun içerisine ağız, burun, makat gibi tabii yollardan su girerse oruç bozulur.