Soru Oruçluyken unutarak su içmek orucu bozar mı

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 26 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruçluyken unutarak su içmek orucu bozar mı.
  Oruçluyken unutarak su içmek orucu bozar mı?


  11 ayın sultanı diye adlandırılan Ramazan ayında tutulan oruç, İslamın 5 şartları arasında yer alır. Oruç, belli bir zaman dilimi içerisinde; yiyecek, içecek nefsi korumak, nefsi terbiye etmek, kötülüklerden kaçınma eylemidir. Mutlak oruç ise, tüm yiyecek ve sıvılardan; genellikle önceden belirlenmiş bir veya birkaç gün kaçınma olarak tanımlanır. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir.
  Oruç, tanyerinin ağarmasıyla birlikte güneş batmasına kadar yiyecek, içecek ve cinsel münasebetten ve ayrıca nefsi terbiye etmek,yalandan, kötü sözden ve kötü düşüncelerden uzak durarak gerçekleştirilen bir ibadettir.  Hamilenin geçirdiği kanama orucunu bozar mı?: Orucu sahihtir. Çünkü o istihazeli (özür kanı olan kimse) hükmündedir.
  Hamileden gelen sıvı orucu bozar mı?: orucu sahihtir. Kaza etmesi gerek yoktur.
  Yaşlılık veya hastalık sebebiyle oruç tutmaktan aciz kalan: Yiyip içtiği her gün için bir miskin doyurur.
  Oruçlu uyur ve uykusunda ihtilam olursa: İcma ile onun orucu bozulmaz, tamamlaması gerekir.
  Unutarak yiyip içen orucunu tamamlar. Çünkü onu Cenab-ı Allah yedirip içirmiştir. Ama birinin unutarak yiyip içtiğini gören ona hatırlatmalıdır.
  Oruçlu iken tükmüğünü ağzından çıkmadan önce yutarsa orucu bozulmaz.
  Hayızlı kadının namazı değil de orucu kaza etmesinin hikmeti: Şüphesiz namaz bir gün ve gecede beş defa tekrar edilir. Bunu kaza etmek hayızlıya meşakkat verir. Oruç ise böyle olmayıp senede bir keredir.