Soru Oruçluyken Susamamak İçin Ne Yapmalı?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Ramazan ayında oruç tutan kişilerin en çok ihtiyacı olan ve güçlük çektiği temel besin kaynağının başında gelen sudur. Yaz mevsiminin uzun süren gündüz saatleri boyunca oruç tutan kişilerin susuzlukla nasıl başa çıkması yolunda önemli tavsiyeleri siz değerli rahmet denizi okuyucularıyla paylaşıyoruz.

  Günlerin uzun olması ile beraber vücudumuz Ramazan ayında en çok suyun yokluğunu hissetmektedir.
  İftar zamanının gelmesi ile birlikte suya yüklenip bir anda çok aşırı su tüketmenin, ertesi gün çekilen susuzluk problemini aza indireceğini düşüncesi yanlış bir düşünce olup, uzmanlar iftardan sahura kadar azar azar su içerek vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının bölüştürülmesinin vücudumuz için daha faydalı olduğunu savunmaktadırlar.

  Sahurda çok fazla yemek tükettiğiniz vakit ertesi gün hissedilen su ihtiyacı da o kadar fazla olacaktır.

  Bu nedenle sahur vakti hafif gıdalar tüketmeye, kızartmalardan ve de tuzlu ağır yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

  Çay ve kahve tüketiminin çok fazla olması da ekstra bir susuzluğa neden olmaktadır. Çay ve de kahveyi çok sevenler ve fazla içenler anlık olarak susuzluklarının geçtiklerini düşünseler de, çay ve kahve tüketiminin fazla miktarda sıvının vücuttan atılmasına, bu da vücudumuzun yine susuz kalmasına sebep olmaktadır.

  Vücudumuz su ihtiyacını sadece su ile karşılamamaktadır. Meyveler ve sebzeler den belli miktarlarda su almaktayız. Bu nedenle iftar ve de sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz. Oruçlu kalınan zaman zarfında vücudumuzun su sarfiyatına neden olacak ve susuzluk hissetmemizi sağlayacak fiziksel aktivitelerden uzak durmalıyız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019