Soru Oruçluyken boy abdesti almak orucu bozar mı?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruçluyken boy abdesti almak orucu bozar mı?


  Oruçlu iken boy abdesti almak, banyo yapmak orucu bozar mı? Ağız veya burundan su yutulmadıkça yıkanmakla veya gusül abdesti almakla oruç bozulmaz. Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Ramazanda imsaktan sonra boy abdesti alma olduğunu haber vermişlerdir (Buhârî,” Savm”, 25).

  Oruçlu iken, yemek, içmek ve cinsel ilişki orucu bozar. Orucu bozan şeylerin bir kısmı sadece kazayı gerektiriyor, diğer bir kısmı ise de hem kaza, hem de kefareti gerektiriyor.


  Hangi şeyler orucu bozup sadece kazayı gerektirir? Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık vb. meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan veya insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozar ve sadece kazasını gerektirir. Ramazan şerif ayında bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Fakat mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günah olup, ayrıca bundan dolayı tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekir. Ramazan ayı günahların affı için bir fırsattır. Diğer günlerde tutulan oruç, kıymet itibariyle Ramazanda tutulan orucun yerini almaz.


  Oruç kefareti ne demektir? Hangi durumlarda gerekir? Oruç kefareti, Ramazan orucunun, mazeretsiz olarak bozulması sebebi ile bir ceza olarak, Ramazan dışında peş peşe iki kameri ay veya altmış gün oruc tutmak demektir. Meşru bir mazeret bulunmaksızın yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak ya da bu anlama gelecek fiillerden birini yapmakla oruç bozulur ve bozulan orucun kaza edilmesi gerekir. Şayet bu şekilde bozulan oruç Ramazan orucu ise, ayrıca kefaret orucu tutmak gerekir. Oruç kefaretini oruç tutma yolu ile ödemeye saglığı elvermeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur.

  Özel durumlarda kadın kefaret orucu nasıl tutulur?
  Adet halinde bulunan kadınlar, bu günlerinde kefaret oruçlarına ara verip, Adet döneminden çıkar çıkmaz ara vermeden kefaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar. Şafii mezhebine göre mazeretsiz olarak Ramazan orucunun yeme-içme ile bozulması durumunda kefaret degil, sadece kaza gerekir.