Oruç Oruçluyken ağza kusmuk gelmesi

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 9 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruçluyken ağza kusmuk gelmesi

  Oruçluyken ağza kusmuk gelmesi? Oruçluyken ağızdan acı su gelmesi orucu bozar mı? Kusmak orucu bozar mı? Boğazda kalan kusmuk orucu bozar mı?


  Ağız dolusu kusmak, iki farklı şekilde olur: biri hastalık nedeniyle kendiliğinden gelir, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde olur. kişi iradesi dışında kendi isteği olmaksızın kusarsa ağız dolusu da olsa oruç bozulmaz. Şayet istek ile kendini zorlayarak kusarsa o zaman oruç bozulur.
  Kusmakla oruç bozulmaz şunu belirtelim kişi orucum bozuldu diye yeme içme yaparsa o zaman oruç bozulur.hem kaza hemde keffaret icap eder. Ama kişi kustuktan sonra oruca devam edemeyecek kadar hastalanır ve güçsüz düşerse bu durum özür kabul edilir ve orucunu bozabilir. Sadece gününe gün olarak kaza eder. Keffaret gerekmez.

  Bir kusuntu kendiliğinden gelince bakılır: Şayet ağız dolusu olmayıp içeriye dönerse, ittifakla orucu bozulmaz. Ama içeriye döndürülürse, İmam Muhammed'e göre orucu bozar. İmam Yusuf'a göre bozmaz; çünkü bu az olduğu için abdesti bozmadığı gibi orucu da bozmaz.

  Oruçlu olan kişiler su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf'a göre mekruhtur. Ama İmam-ı A'zam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerahet yoktur.


  Oruçlu iken diş macunu ile dişini fırçalamak, mutlak mânada kerahet gerekir. Böyle yapmaktan sakınması gerekir. Fakat macunu yutmadığı taktirde orucu bozulmaz.