Soru Oruçluyken adet olan kadın ne yapmalı

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve saadet tarafından 16 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Oruçluyken adet olunursa oruç hemen bozması gerekir mi?


  *Güneş batmasına az bir zaman kala âdeti gelirse: Orucu iptal olur. Eğer güneş battıktan sonra gelirse orucu
  sahihtir, kaza etmesi gerekmez. (el-Lecnetud Daime)
  *Kadınların Adet hali oruç tutmaya engel olduğu için oruç tuttuğu sırada âdet olduğunu fark ederse orucunu bozup, Ramazan ayı bittikten sonra o günün kazasını yapması gerekiyor. Ama niyet etmiş ve ara kanama denilen lekelenme yaşayan kadınlar orucunu bozmak için bir süre beklemelidir. Çünkü kanama bir nohut büyüklüğünü geçmezse oruç tutulmaya devam edilebilir. Adet kanaması devam eden kişi orucunu bozmalı ve oruçlu olanlara saygıyla gizli bir şekilde yiyip içme eylemini gerçekleştirmelidir. Zira âdet gören bayanın oruca devam etmesi vücuda zarar verdiği için haram olarak görülür. Cenabı Hak kadınlar âdet dönemlerini sancılı bir şekilde geçirebildiklerinden bu dönemlerde onlara müsaade etmiştir. Dinen âdet süresi 10 gün olarak kabul edilmektedir. 10 günün ardından gelen kanama, lekelenme orucu bozmamaktadır.
  *Hayız başlangıcı: Şayet kadın temiz iken oruçlu olduğu halde hayız başlangıcını hisseder, fakat kan ancak güneş battıktan sonra gelirse veya adet sancısını hisseder de kan güneş battıktan sonra gelirse orucu sahihtir. (İbn Useymin)
  *Hamile kadından kan gelirse, nokta şeklinde az veya çok olsun fark etmez, bu kan bir şey değildir. Bu hayız kanı olmadığı için orucu tamamlamalıdır. (İbn Baz)
  *Hayız ve nifaslı olanlar için ramazan günlerinde gizlice yiyip içmeleri daha layıktır. (İbn Useymin)
  * Hayızlı veya nifaslı kadının fecirden önce temizlik görmesi ve fecirden sonra gusletmesi halinde orucu sahihtir. Onun durumu cünüp olarak sabahlayanın haline benzer. Şüphesiz onun orucu sahihtir. (İbn Useymin)
  * Kadın, hayız olarak fecir doğarsa, fecirden sonra temizlik görse de orucu sahih olmaz. (İbn Useymin)
  * Hamile veya süt emziren kadın Ramazanda oruç tutmazsa, ister kendisi için, ister taşıdığı çocuk için korkuyor
  olsun fark etmez, onun yalnızca kaza etmesi gerekir. (elLecnetud Daime)