Oruçlu iken adet görülürse oruç bozulur mu diyanet

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı? Regl iken oruç tutulur mu?

  İnsan adet halinde oruç tutamaz ve bu nedenle oruçlu iken regl hali olursa orucunu bozması gerekir. Bundan dolayı keffaret gerekmez. Zaten orucu bozulmuştur. Sonradan kaza edecektir.

  Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı?

  Hayız hali oruç tutmaya engel olduğu için oruç tuttuğu esnada adet gören kadının adet olduğunu fark ettiği an orucunu bozup, Ramazan ayı bittikten sonra o günün kazasını yapması gerekmektedir. Ancak niyet etmiş ve ara kanama denilen lekelenme yaşayan kadınlar orucunu bozmak için bir süre beklemelidir. Çünkü kanama bir nohut büyüklüğünü geçmezse oruç tutulmaya devam edilebilir. Hayız kanaması devam eden kişi orucunu bozmalı ve oruçlu olanlara saygıyla gizli bir şekilde yiyip içme eylemini gerçekleştirmelidir. Çünkü âdet gören kişinin oruca devam etmesi vücuda zarar verdiği için haram olarak görülür. Allah Azze ve celle kadınlar adet dönemlerini sancılı bir şekilde geçirebildiklerinden bu dönemlerde onlara müsaade etmiştir. Dinen adet süresi 10 gün olarak kabul edilmektedir. 10 günün ardından gelen kanama, lekelenme orucu bozmamaktadır.

  İftara yakın adet olmak orucu bozar mı?

  İftarın başlangıcı, güneşin batışı gerçekleşene kadar kişinin orucunun bozulmaması için adet görmemesi gerekir. İftara yalnızca birkaç dakika kalmış dahi olsa adet gören kişinin orucu bozulmuş olur. Yine bu orucun telafisi için Ramazan Ayı’nın bitiminde kişinin kaza orucu tutması gerekir.

  Orucu kaza edenin namazı da kaza etmesi gerekir mi?

  Birçok kişi adet olduğunda orucunu kaza ederken adet olduğu dönemler için namazını da kaza etmesi gerektiğini düşünmektedir ancak dinen orucun kaza edilmesi emredilse de namazın kazası hakkında herhangi bir emir bulunmamaktadır. Yani namazın kaza edilmesine gerek yoktur.