.Oruca Niyet Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 14 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Oruca Niyet Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır.

  Oruca Niyet Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

  Oruca niyet etmek orucun farzlarından biridir.Orucun kabul olması için niyet etmek şarttır.

  Peygamber Efendimizin terbiyesiyle yetişen yedi sahabiden biri olan Enes Bin Malik Hz. Peygamber sallallahü Aleyhi Vessellem den şöyle bir hadis nakleder:

  Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır.

  Niyet, emre itaat ve Allahü tealanın rızasına kavuşmak için yaptığını kalbinden geçirmek demektir. Niyet, ibadet yapmayı kalbe getirmek, hatırlamak değildir. Allahü teala için yapmayı irade etmek, istemek demektir.Niyet, ibadete başlarken yapılır. Daha önce, mesela bir gün önce yapılırsa, niyet olmaz.

  Tüm oruç çeşitleri için niyet etmek gerekmektedir.Sadece kalpten geçirmekte yeterli olur fakat niyetin dil ile söylenmesi niyeti daha kuvvetlendireceği için faziletli olanı budur.Oruca nasıl ve ne zaman niyet edilir ?

  Nafile oruçlara ne zamana kadar niyet edilebilir?

  Hanefi mezhebine göre ramazan orucu nafile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak oruçlarının niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilemez.

  Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazası için tutulan oruçlarda niyet imsak vaktine kadardır. Yine Ramazanda bile bile yapılan yeme içme ve cinsi münasebetten dolayı tutulacak olan Kefaret orucu içinde yine niyet etme vakti imsaktır.

  Oruca Niyet Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır
  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nafile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nafile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazasına ve keffaret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsak vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz.

  Sahura kalkmış bir kişi niyet etmeyi unutsa dahi sahura kalkması niyet yerine geçer. Akşam vakti girdikten sonra imsak vaktine kadar yeme içme ve ailevi münasebette bulunmak serbesttir.

  Şafi mezhebine göre ise, nafile oruç için, güneş batana kadar niyet caizdir. Önemli olan oruca niyet edilene kadar orucu bozan hallerden birinin yapılmamasıdır.