Oruç tutmanın sevabı kısaca

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Lasey tarafından 12 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  ORUÇ İBADETİNİN FAZİLETİ

  Müslümanlar, ayet ve hadislerde oruç tutmaya teşvik edilmiş, oruç tutanlar övülmüş, onlara Cenab-ı Allah'ın rahmeti, rızası, sevap ve mükafatı vaad edilmiştir. Allah Azze ve celle Ahzab suresinin 35. ayeti kerimesinde, aralarında oruç tutmanın da yer almış olduğu on özelliğe sahip olan kadın ve erkeklere mağfiret ve büyük mükafat olduğu bildirilmiştir.

  “Şüphesiz Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mümin erkeklerle mümin kadınlar, itaatkâr erkeklerle itaatkâr kadınlar, doğru erkeklerle doğru kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, Allah'a derinden saygı duyan erkekler, Allah'a derinden saygı duyan kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkeklerle namuslarını koruyan kadınlar, Allah'ı çokça anan erkeklerle çokça anan kadınlar var ya, işte onlar için Allah bağışlanma ve büyük bir mükâfat hazırlamistir.” (Ahzab, 33/35)

  Ayet; hem iman, ibadet ve ahlaki konularda kadın ve erkek arasında bir farkın bulunmadığını, hem Müslümanin sahip olması gereken nitelikleri, hem de bu niteliklere sahip olan Müslümanların Allah katındaki değerini ve verilecek mükafatı beyan etmektedir. Ayetin ifade ettiği özellikleri taşıyan Müslüman kemale ermiş ve ilahi rizayı kazanmış insandır: