Oruç Tutmanın Önemi

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Eylül tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Cenab-ı Hakk’ın bize emrettiği ibadetleri yaparken tek amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır. Bütün varlıkları yaratan Yüce Allah, emrettiği ibadetlerde hiç kuşkusuz hem birey hem de toplum ile ilgili bir çok fayda var etmiştir. Oruç da böyledir.

  Orucun insan üzerinde oluşturduğu en büyük etki, insanın kendini eğiterek güçlü bir irade sahibi olmasına katkı sağlamasıdır. Böylece insan, Allah uğruna pek çok zorluğa katlanabileceğini, iradesini güçlendirerek kendi sınırsız ve istek ve zevklerini dizginleyebileceğini öğrenmiş olur. Oruçlu kişi Rızasını kazanmaktır. Yüce Allah’ın rızasını elde etmek için açlık ve susuzluğa dayanır. Böylece tahâmmül ve sabır sınırlarını genişletir. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) “Oruç, sabrın yarısıdır.” Buyurur. Ayrıca yemek içmek gibi insan için önemli ve vazgeçilemez bir ihtiyaç, ir ay boyunca Allah emrettiği için sınırlandırılmış olur. Bu da insan da “Kendi istek ve iradem ile zorunlu bir ihtiyaçtan uzak durabiliyorum. Demek ki kötü ve çirkin davranışlardan da uzak durabilirim.” Düşüncesini oluşturur. Böylelikle oruç insanda güzel bir ahlaka sahip olmanın kapılarını açar.

  Fahr-i Kâinat Efendimiz (s.a.v), oruçluyken nasıl davranılması gerektiğine dair şu tavsiyede bulunur: “Birisi size sataşacak olur ise ‘Ben oruçluyum’ deyiniz.” Oruç Allah’a karşı samimîyeti ve kulluğu pekiştirir.
  Sahip olunan nimetlerin farkına varılmasını ayrıca insanlar arasında dayanışma ve yardımlaşma ruhunun kuvvetlenmesini sağlar. Oruç tutark açlık ve susuzluğun nedemek olduğu öğrenilir. Allah’ın verdiği nimetlerle yetinme ve kanaat sahibi olma gibi önemli bir nitelik kazanmış olur. Oruç, sahip olunan imkan ve nimetlerin fark edilmesine, ihtiyaç sahibi insanların durumunun düşünülmesine ve onlara yardım edilmesine zemin hazırlar.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam “Bir kimse inanarak ve karşılığı sadece Allah’tan bekleyerek oruç tutarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” Hadis-i bir müjdedir. Oruç tutan kimse geri kalan yaşamında temiz bir sayfa açmış olur, kendini günahlardan ve kötülüklerden uzak tutmaya çalışır.

  Oruç, ayrıca sağlık açısından da bir takım faydalar sağlar. On bir ay boyunca durmaksızın çalışan vücut, adeta bir aylık bir bakıma alınmış olur. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Oruç tutun, sağlıklı olun.” Buyurmuştur.

  Oruç, insana 11 ay boyunca sürdüğü gündelik hayat akışını değiştirebildiği gösterir. Böylelikle kişi, kendini iyiye ve doğruya yönlendirebileceğini, yaşamında istediğinde değişikler oluşturabileceğini kavrar.