Oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir kısaca

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Oruç tutarken nelere dikkat edilmesi gerekir

  Orucun birey açısından en önemli yararı, onu kötülüklere karşı korumasıdır. Çünkü İslamın öngördüğü oruç, kişinin bütün varlığıyla ve bütün benliğiyle tutacağı oruçtur. Öncelikle oruç, kişinin bütün varlığıyla ve bütün benliğiyle tutacağı oruçtur. Öncelikle oruç kişiyi iyiliğe sevk ederek ve bütün kötülüklerden uzaklaştırarak günahlardan uzaklaştırarak güğnahlardan koruyacaktır.

  Oruç, Yüce Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan bir ibadettir. Oruç tutarak Allah'ın emrini yerine getirmek insanı Allah'a yaklaştırır. Bu sebeple oruç tutan bir kişi, söz ve davranışlarında daha dikkatli olması gerekir.

  Oruç tutarken dikkat etmemiz gereken şey temizliktir. Özellikle ağız ve diş temizliğine dikkat etmeli, bu konuda başkalarını rahatsız edecek davranışlardan durmalıyız. Öte yandan çevremizde oruç tutan insanlar olduğu gibi, tutmayanlar da olabilir. Tutmayanlara karşı saygı ve hoşgörüyle yaklaşmamalıyız.

  "Oruç kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona biri sataşır veya kötü söz söylerse, 'ben oruçluyum' desin" (Buhari)

  Ramazan ayında yardımlaşma ve kaynaşma vesilesi olan fitre görevini yerine getirmeliyiz. Ayrıca iftar davetlerine, teravih namazına ve mukabelelere katılarak sosyal çevremizle ilişkilerimizi kuvvetlendirmeye çalışmalıyız. Oruç tutan kimseler, giysi ve beden temizliğine özellikle de ağız ve diş temizliğine daha çok özen göstermelidirler. Oruç tutan insan, geçerli bir neden yokken orucunu bozacak davranışlardan kaçınmalıdır. Bu ibadetin sabırlı olmayı gerektirdiğini bilmelidir. Oruçlu kişi, Sevgili Peygamberimizin, "Oruç sabrın yarısıdır."(İbn Mace, Siyam, 44.) hadisini unutmamalı, her türlü sıkıntılı, orucuna zarar verici duruma karşı sabırla karşılık vermelidir.