Oruç Sindirim Sistemini Nasıl Etkiler?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Oruç Sindirim Sistemini Nasıl Etkiler?

  Oruç-tutmak-sindirim-sistemini-nasıl-etkiler-.


  Orucun sindirim sistemine etkisi:
  Ağız, tükürük bezleri, dil, yutak, yemek borusu, mide, 12 parmak bağırsağı karaciğer, Punkreas gibi. Önemli organlardan oluşan sindirim sistemi bir bilgisayar düzeninde çalışır. Otomatik olarak idare edilen bu sistem günde 24 saat çalışmanın çoğu kez sinirliliğin ve yanlış beslenmenin sonucu olarak yıpranır. Oruç ile sindirim sistemi yılda bir ay dinlenir. Asıl muhteşem etki ise karaciğer üzerinde görülür. Zira karaciğerin sindirim sistemi görevinden başka 15 ayrı görevi daha vardır. Bu yüzden ömür boyu yıpranır durur.

  Orucun karaciğere diğer yardımı da kan kimyası yolu iledir. Karaciğerin en önemli görevlerinden biri; alınan besinler ile yakılan besinleri dengede tutabilmesidir. Oruç süresince gündüz besin alınmaması nedeniyle karaciğer desin depolama işinde de oldukça rahatlar. Böylece korunma sistemimiz güçlenir.


  Midenin oruçtan sağladığı yararlar pek çoktur. Bu nedenle aç kalınca salgı birikimi olduğu halde oruçluyken salgı birikimi olmaz. Çünkü oruca niyet ettiğimiz anda bu şartlanma olur, dolayısıyla asit salgısı da durur. Mide kasları ve salgı hücreleri ramazan boyunca dinlenmiş olur.

  “Eğer bilirseniz, oruç sizin için daha hayırlıdır,” (bakara 184. ayet)Oruç tutmak sindirim sistemini nasıl etkiler

  Sıvı tüketimini artırın; Oruç tutarken beslenme açısından dikkat edilecek en önemli hususlar ise; sıvı almını arttırmak, az baharatlı gıdalar tüketmek, yoğun tuz içeren besinler ve sarküteri ürünlerinden ve kızartmalardan kaçınmak, ayrıca çay ve kahve tüketimini azaltmak, bol sebze, meyve, komposto ve yogurt yenilmelidir.