Soru Oruç Nedir Oruç Çeşitleri Nelerdir ?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Oruç Nedir:
  İslam dininin temel ibadetlerinden biriside oruc tutulmasıdır. Oruç, Allah'u ezze ve celle'nin hoşnutluğunu kazanmak amacı ile, tan yerinin ağarmasından, güneşin batmasına dek yeme içme ve benzeri bedeni isteklerden uzak durmaktır. Allah'u ezze ve celle'nin hoşnutluğunu kazandırıcı bir ibadet olan oruç, İslamiyet’ten evvelki dinlerde de farz kılınan ibadettir. Kur'ân-ı Kerimde [Ey iman edenler, Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.] (Bakâra suresi,183. âyet) ayetiyle orucun Cenab-ı Hakk'ın gönderdiği tüm dinlerde olduğu bildirilmiştir.

  Orucun Çeşitleri:

  1. Farz olan oruç: Ramazan orucunun zamanında tutulması, yine zamanında tutulamayan bu orucun kazası, başlanıldıktan ardından özürsüz bozulduğunda kefareti farzdır.

  2. Vacip oruç: Adak orucu ve bozulan nafile orucun kazasıda vaciptir. Şu işim şöyle olur ise şu kadar oruç tutacağım demek bir adaktır. İşi, söylediği gibi olduğu vakit, orucu tutması vaciptir.

  3. Sünnet oruç: Muhârrem ayının "dokuzuncu ve onuncu yada onuncu ve onbirinci" günleri oruç tutmak sünnettir.

  4- Mendup olan oruç: Zilhicce'nin dokuzuncu, ile pazartesi ve perşembe günleri, her ayın on üç, on dört, on beşinci günleri ayrıca ramazan'ın ardından gelen şevval ayında 6 gün oruç tutmak menduptur.
  Ramazan ayının dışında bir gün yenHîp bir gün tutulması da menduptur.

  5. Haram olan oruç: Ramazan bayramının (birinci) günü ve Kurban bayramının (dört gününde) oruç tutulması haramdır...


  6. Mekruh olan oruç: Muharremin sadece dokuzuncu veya onuncu "nevruz" günü oruç tutmak, cuma ve cumartesi gibi sadece bir günü tayin edip o günde tutmak mekruhtur.