Oruç kavramları nelerdir

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Oruç kavramının açıklaması

  Oruç: islam’ın ana ibadetlerinden biri olan oruç, niyetle tan yerinin ağarmaya başladığı andan itibaren akşam güneş batıncaya kadar, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak şeklinden tanımlanır.

  Sahur: Gecenin bir vaktinde oruç tutmak amacıyla yemek yendiği vaktin ismidir. Bu zamanda yenilen yemeğe de sahur yemeği denir.

  İftar: Akşam vaktiyle oruç tutanların oruçlarını açtığı vakittir. Bu vakit ile beraber akşam namazı vakti girmiş olur. Bu vakitte oruç tutan kişilerin oruçlarını açmak için yedikleri yemeğe de iftar yemeği denir.

  Teravih: Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan 20 rekâtlık sünnet namazdır.

  Fitre: Ramazan ulaşan kişilerin verdiği bir sadakadır. Buna aynı zamanda fıtır sadakası da söylenilmektedir. Fitre miktarı bir fakirin bir günlük nafaka miktarda para yada yiyecektir. Bu miktar her yıl Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenir.

  Mukabele: Mukabele karşılıklı Kur’an-ı Kerim okumaktır. Bir kimsenin Kur’a-ı Kerim’i okuması ve diğerlerinin de takip etmesine denir. Peygamberimiz (s.a.v) her yıl ramazan ayında Cebrail (as) ile birlikte mukabele yaparlardı. Bu sebeple günümüzde Mü’minler bu sünnet uygulamayı her yıl ramazan ayında sürdürürler. Ayrıca ramazan Kur’an-ı Kerim ayı olduğundan bu ayda bol bol Kur’an-ı Kerim okunmaktadır.