Güncel Oruc Hakkında Genel Bilgiler

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Oruç ikinci fecîrden başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten ve cinsel ilişkîden nefsi kesmek, demektîr.

  Oruç kelimesinin Arabçası, siyam ve savm'dır ki, nefsi tutmâk ve de engellemek anlamındadır. "Siyam" sözü, Savm'ın çoğulu olârak da kullanılır. Din deyiminde "Müftırat" (oruç bozucu) denilen şeylerden nefsi gerçekten veya hükmen yasaklâmak bir imsak (oruç tutmak) tır. Yanılarak ve unutârak bir şey yiyip içildiği taktirde hükmen imsak bulunmuş olacağından oruç bozulmuş olmaz.

  Ramazan orucu Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın hicretinden bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır. Bunun fârziyeti kitab,sünnet ve icma ile sabittir."Oruç size fârz kılındı,"(Bakara:183) ayet-i kerimesi bunu emretmektedir.

  “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kâvga etmesin. Onâ birisi kötü söz söyler îse, "Ben oruçluyum" desîn.” (Buharî, Savm,8.)

  Oruç ibadeti her şeyden önce insana sabır ve zorluklârla mücadeleyi öğretir ayrıca Oruç, susuzluğa, açlığâ ve de benzeri isteklere karşı koymayı alıştırarak, sabırlı olmayı öğretir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam “Oruç sabrın yarısıdır.” (İbn Mace, Siyam, 44.) buyurarak bu gerçeği dile getirmiştir.