Güncel Oruç Hakkında Faydalı Bilgiler

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Oruç Hakkında Faydalı Bilgiler
  Ramazan orucu için bilinmesi gerekenler
  2012 oruç için hazırlık

  Oruç Nedir?

  Oruç, imsak vakti dediğimiz tan yeri ağarmasından güneş batıncaya kadar, yeme içme, cinsî aktivite gibi şeylerden kendimizi alıkoymak suretiyle yaptığımız bedensel ibadettir.  Oruç kaç kısımdır?

  6 çeşit oruç vardır;

  1) Farz olan oruçlar: Ramazan orucu, bu oruçların kaza ve keffaretleri…

  2) Vacib oruçlar: Adak orucu, bilerek bozulmuş nafile oruçların kazaları …

  3) Sünnet oruçları: Farz ve vacib olmayarak Peygamberimizin tutmuş olduğu oruçlardır. Muharrem ayının 9 ve 10 yahut 10 ve 11. günleri tutulan aşûre orucu sünnettir.

  4) Müstehab (tavsiyeli) oruçlar: Hicrî ayların 13, 14, 15. günleri tutulan oruçlar, her haftanın pazartesi ve perşembe günleri tutulan oruçlar, Şevval ayında tutulan 6 günlük oruç, tutulması tavsiye edilmiş oruçlardır.

  5) Sakıncalı oruçlar: Nevruz günü (21 Mart), Muharremin yalnız 10. günü tutulan oruçlar helale yakın mekruhtur. Yalnız Cuma ve Cumartesi günleri tutulan oruçlar da aynı hükümdedir.

  6) Nafile oruçlar: Yukarıda sayılan oruçlar dışında Allah rızası ve sevap için tutulan oruçlardır.  Oruç kimlere Farzdır?

  Ramazan orucu, ergenlik çağında, aklı başında kadın erkek her Müslümana farzdır.

  Yolcu ve hasta olanlara da oruç farzdır. Ancak bunlara Ramazanda tutma zorunluluğu yoktur, sonradan kaza edebilirler.

  Âdet gören (regl) veya lohusa olan kadınlar, oruç tutamazlar. Ramazandan sonra kaza ederler. Hamile veya emzikli kadınlar da, oruç tuttukları takdirde beslenme açısından çocuğun zarar görmesi söz konusu ise, oruçlarını sonraya bırakabilirler.

  Düşkünlük derecesinde ihtiyarlaşmış kimselerin de oruç tutmamalarına izin verilmiştir. Bunlar kaza da etmezler. Tutmadıkları oruçları yerine fidye verirler.  Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler Nelerdir?

  Geçerli bir özür hali olmadıkça, başlanmış orucu bozmak günahtır. Bozulan orucun sonradan gününe gün kaza edilmesi lazımdır. Orucu kasden bozmakta ise, kaza ile birlikte fazladan bir de keffaret denen cezası vardır.

  Keffaret, kasden bozulan bir günlük Ramazan orucu yerine, ceza olarak 2 hicrî ay birbiri ardınca aralıksız oruç tutmaktır. Bu ceza orucunu, yaşlılık, hastalık, zayıflık gibi hallerden dolayı yerine getiremeyenler, 60 fakire günde iki öğün yemek parası verirler. Veya bir fakire 60 günlük yemek bedelini öderler.

  Keffaret orucu hiç ara vermeden tutulur. Kadınların âdet görme lohusalık hali yüzünden oruçlarına ara vermeleri keffareti bozmaz. Bu hallerden kurtulur kurtulmaz, kaldıkları yerden oruçlarını tutmaya devam ederler.  Orucu Bozup Kaza ve Keffareti Gerektiren Haller Nelerdir?

  Vücudu tedavi eden veya besleyen yahut zevk veren herşey, bilerek yapıldığı takdirde orucu bozar; hem kazayı hem de keffareti gerektirir. Unutma, mecbur kalma ve hata ile yapma durumlarında orucun sadece kaza edilmesi gerekir.

  Keffareti gerektiren hallerden bazıları:

  Yemek, içmek, cinsî yakınlaşmada bulunmak.
  Sigara içmek, enfiye çekmek.
  Azıcık tuz yemek. Bu ve benzeri insana gıda olan ve lezzet veren haller kasden yapıldığında oruç bozulur, hem kaza, hem keffaret gerekir.


  Yalnızca Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir?

  Çiğ pirinç, sade un, sade hamur yemek.
  Çok miktarda tuz yemek.
  Ham yenilmesi âdet olmayan bir meyveyi, ham iken yemek.
  Burna ilâç çekmek.
  Kulağa yağ damlatmak.
  Fitil kullanmak.
  Abdestte boğazına hata ile su kaçırmak.
  Sigara dumanını isteyerek içine çekmek.
  Unutarak yiyip içtikten sonra orucum bozuldu zannedip bilerek yiyip içmek.
  Dişler arasında kalan nohut büyüklüğündeki lokmayı yemek.
  İsteyerek kusmak.
  Tatsız, beyaz sakız çiğnemek orucu bozmaz. Fakat sakıncalıdır. Tatlı sakızlar, orucu da bozar.
  Tükrüğünü ağzında biriktirip yutmak da mekruhtur.


  Oruca Saygı Kuralları Nelerdir?

  Sahura kalkmak.
  Sahuru geç yemek.
  İftarı tatlı bir yiyecekle veya suyla açmak.
  Mide gibi bütün duygularına da oruç tutturmak. Meselâ dilini yalandan ve gıybetten çekerek, gözünü haramdan koruyarak oruç tutturmak…
  İftar ve sahurda mideyi tıkabasa doldurmamak.
  Ramazanı bol bol dua ve ibadetle, Kur’an okumakla değerlendirmek.